1.
Ředitel Základní školy Lidická, Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, příspěvková organizace (dále jen „škola") vydává dle ustanovení § 10 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) ve znění pozdějších změn a dodatků, a podle ustanovení § 7 a násl. vyhlášky č. 15/2005 Sb. ve znění pozdějších změn a dodatků, kterou se stanoví náležitosti dlouhodobých záměrů, výročních zpráv a vlastního hodnocení školy, výroční zprávu o činnosti školy za období od 1. 9. 2022 do 31. 8. 2023.
Tato výroční zpráva o činnosti bude zveřejněna na webových stránkách školy www.zslid.cz a současně bude zveřejněna na přístupném místě ve škole. Do výroční zprávy může každý nahlížet a pořizovat si z ní opisy a výpisy, anebo za cenu v místě obvyklou může obdržet její kopii.
- Základní údaje o škole
Název školy:
Základní škola Lidická, Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, příspěvková organizace
Sídlo školy:
Hrádek nad Nisou, Školní ul. 325, okres Liberec, PSČ 463 34
Zřizovatel:
Město Hrádek nad Nisou
právní forma: Obec
IČO: 262854
sídlo: Horní náměstí 73
463 34 Hrádek nad Nisou
Právní forma školy:
Příspěvková organizace
Den vzniku organizace: 1. 1. 2003
Identifikační číslo: 709 83 003
Ředitel školy:
Mgr. Jaroslav Poláček
Pod Tratí 634, Hrádek nad Nisou, PSČ 463 34
Datum zařazení do sítě: 09. 02. 1996
Poslední změna zařazení: 1. 9. 2016
Přehled součástí:
ZÁKLADNÍ ŠKOLA
|
IZO
|
102 229 511
|
kapacita 375 žáků
|
ŠKOLNÍ DRUŽINA
|
IZO
|
116 402 482
|
kapacita 90 žáků
|
Školská rada: Zřízena rozhodnutím zřizovatele dne 31. 10. 2005, Usnesení č. 20/638/RM/05
Seznam členů školské rady:
Usnesením rady města č. 03/104/RM/18 byli do školské rady ZŠ Lidická na funkční období do roku 2021 jmenováni: Radek Horák, Mgr. Ladislava Jurková, Mgr. Josef Horinka. Rada města vzala na vědomí složení školské rady ZŠ Lidická:
Zástupci pedagogů: Mgr. Karel Jäschke, Mgr. Daniela Schejbalová, Mgr. Jana Večerníková.
Zástupci rodičů:
Předseda ŠR: Mgr. Jana Večerníková
Z důvodu Covid – 19 byla prodlouženo funkční období členů ŠR do doby, kdy bude možné uskutečnit volby nové ŠR. Volby zástupců pedagogů a zákonných zástupců proběhly v září 2021. Usnesením Rady města č. 29/844/RM/21 ze dne 10. 11. 2021 byli do školské rady školy pro následující funkční období jmenováni tito zástupci zřizovatele: Mgr. Josef Horinka, Tomáš Prokop, Stanislav Dlouhý.
Rada města vzala na vědomí složení školské rady ZŠ Lidická:
Zástupci pedagogů: Mgr. Karel Jäschke, Mgr. Daniela Schejbalová, Mgr. Jana Večerníková.
Zástupci rodičů: Ing. Jaromír Mottl, Eva Libnarová, Klára Zemanová.
Předseda ŠR: Mgr. Jana Večerníková
Mimoškolní nebo občanská sdružení působící při škole:
Sdružení rodičů a přátel dětí školy
Školní sportovní klub při Asociaci školních sportovních klubů, registrovaný pod číslem SEČ/466/12, proběhla změna registrace, SKK již nemá sídlo na adrese školy.
E-mail: info@zslid.cz
WWW stránky: www.zslid.cz
- Charakteristika školy
Základní škola Lidická je úplná základní škola s 1. - 9. ročníkem.
Výuku ve škole vedou kvalifikovaní zkušení pedagogové, kteří:
- vytváří bezpečné klima školy a třídy,
- uplatňují individuální přístup ke každému žákovi,
- věnují zvláštní péči žákům se speciálními vzdělávacími potřebami,
- využívají moderní výukové metody a postupy,
- pracují s moderními programy a technologiemi,
- realizují program doučování
- vytvářejí podmínky pro rozvoj talentovaných žáků.
Zástupci žáků 5. - 9. ročníku mají možnost na pravidelných setkáních žákovského parlamentu s vedením školy vyjádřit svoje připomínky a náměty k jednotlivým činnostem ve škole.
Pro žáky 1. stupně organizujeme společnou česko – německou výuku a vícedenní společné pobyty českých a německých dětí. Žáci druhého stupně spolupracují s žáky partnerských škol v Německu a Polsku prostřednictvím setkávacích dnů.
Pro žáky 2. stupně škola pořádá lyžařské výchovně vzdělávací kurzy (7. třídy), žákům 8. a 9. tříd nabízíme výcvik carvingového lyžování. V 8. ročníku organizujeme také letní sportovní kurz. Akce jsou oblíbené a budeme v pořádání těchto kurzů pokračovat.
Pro žáky 6. ročníku pořádáme v rámci preventivních programů harmonizační pobyty. Jedná se o vícedenní pobyt s aktivitami pro stmelování kolektivu, vzájemné poznávání spolužáků a učitelů a vytváření společných pozitivních zážitků.
Strategie školy se zaměřením na podporu talentovaných žáků se projevuje v konkrétních úspěšných aktivitách školy. Opakovaně jsou naši žáci úspěšní v olympiádách a soutěžích. Nyní máme velké úspěchy i v oblasti technických a robotických soutěží.
Změny v organizaci vzdělávání a výchovy ve školním roce 2021/2022:
V souladu s RVP, v rámci projektu ŠVP ZŠ Lidická - Š:schkola (ESF) a na základě schválené koncepce Č - N školy jsme zavedli školní vzdělávací program ve školním roce 2007/2008. Od roku 2021/2022 vyučujeme podle nového ŠVP ZV ZŠ Lidická Š:schkola ve všech ročnících – v dokumentu je promítnuta poslední revize RVP a také začleněna výuka Informatiky od 4. ročníku.
Dlouhodobé vývojové trendy:
Zaměření naší školy na mezinárodní spolupráci je dlouhodobě hodnoceno jako úspěšné a potřebné. Po období Covid – 19 jsme obnovili prezenční kontakty s našimi partnery, ale pokračujeme ve spolupráci v nižším rozsahu. Priority jsou stejné – společné setkávací dny, společné pobyty.
Škola pokračuje v zaměření na rozvoj inkluzívního vzdělávání – od 1. 11. 2020 jsme realizovali projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická v rámci OP Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt byl ukončen 31. 10. 2022. Součástí projektu byla vedle inkluze také badatelská činnost ve škole i školní družině a využití ICT v hodinách. Na projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická navazujeme novým projektem, který je financován z OP JAK. Projekt s názvem „Kvalitní vzdělávání na ZŠ Lidická“ má rozpočet 2 022 431 Kč a jeho realizace byla zahájena 1. 1. 2023. Obsahem projektu je zajištění činnosti školního poradenského pracoviště, badatelská činnost, vzdělávání pedagogů a spolupráce s rodiči a veřejností.
Dlouhodobě také realizujeme aktivity, které přispívají k nastolení a rozvoji bezpečného klimatu ve škole. Realizovali jsme řadu vlastních projektů, na které jsme se rozhodli navázat společným projektem všech hrádeckých základních škol – Prevence v hrádeckých školách – dramatizace. Do konce roku 2022 jsme realizovali společný projekt „Vandalství – neškodná zábava nebo trestný čin“ s rozpočet projektu je 184 000 Kč a v roce 2023 realizujeme projekt „Začni si věřit“ s rozpočtem 200 000 Kč. Významná je ve všech případech především společná příprava a realizace projektu. Obsahem projektu jsou pobyty žáků s preventivními aktivitami a dramatizace problémových situací a jevů.
Součástí podpory našich žáků je také zapojení do projektů Potravinová pomoc dětem, Školní mléko a Ovoce do škol. Od školního roku 2023/2024 budeme žádat o dotaci na obědy společnost Women for women.
Dlohodobým trendem je také soustředit se na využívání ucelených řad učebnic, pracovních sešitů a dalších pomůcek. Na prvním stupni používáme učebnice nakladatelství Nová škola, které mají oporu v multimediálních interaktivních učebnicích. S využitím interaktivních tabulí (ve všech učebnách) je výuka zajímavá, podnětná a atraktivní pro žáky i učitele.
V průběhu školního roku jsme rozvíjeli spolupráci se společností AMAVET, která se již 20 let věnuje výuce a propagaci robotiky. Pod hlavičkou Klubu robotiky pracovali v tomto roce tři robotické kroužky. V tomto trendu budeme pokračovat i v dalších letech.
Robotika je nyní atraktivní částí práce školy. Tým naší školy se opět zúčastnil soutěže VEX IQ pořádané společností AV Media. Žáci, kteří pracují v badatelských klubech robotiky a na projeku VEX, prezentovali své dovednosti na velmi úspěšných akcích školy – EDUCA WEEK a CODE WEEK. Na základě výborných výsledků v soutěži VEX IQ Slapshot byl náš tým pozván na otevřené mistrovství do Slovinska. Po úspěchu zde – 2. místo v týmové soutěži – byl tým pozván i na mistrovství světa v americkém Dallasu. Cesta do Ameriky byla poučná nejen pro žáky a učitele, ale i pro naši spolupráci s dodavatelskou firmou robotické stavebnice VEX. Na otevřeném mistrovství ČR jsme pak obsadili druhé místo v týmové soutěži jako nejlepší český tým.
Škola se také úspěšně zapojuje do akcí pořádaných Mikroregionem Hrádecko-Chrastavsko, které vedou k užší spolupráci škol mikroregionu. Velmi úspěšnou akcí je soutěž Zlatá pětka, kterou ZŠ Lidická spoluorganizuje a kde ředitel školy Mgr. Jaroslav Poláček působí jako ředitel soutěže. Finále letošního ročníku proběhlo opět na hradě Grabštejn. Letošní ročník měl historicky nejvíce účastníků.
Úspěšnou práci pedagogů školy prezentujeme nejen hrádecké veřejnosti, ale i odborné pedagogické v rámci Libereckého kraje. Naši učitelé působí v týmech, které připravují a organizují okresní a krajská kola olympiád a ředitel školy je předsedou Krajského kabinetu matematiky v rámci programu Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů a nyní je členem Národního kabinetu matematiky a pracovní skupiny NPI pro tvorbu nového Rámcového programu pro základní vzdělávání v oblasti Informatiky.
S finanční podporou města jsme také realizovali projekt Paměť národa – Příběhy našich sousedů organizace Post bellum. Do projektu bylo zapojeno 5 žáků 9. ročníku pod vedením paní učitelky Aleny Valentové. Žáci ve svém projektu sledovali životní osudy pana Ing. Václava Mazánka. Výsledkem jejich práce byl krásný video rozhovor s panem Mazánkem a scénka, ve které popisují události útěku pana Mazánka z Československa. Zpracování příběhu pana Mazánka bylo pro žáky o to zajímavější, že ho znají úplně jinak. Pan Mazánek 25 let spolupracuje se školou na projektu Č-N spolupráce a mnohokrát jim na setkávacích dnech přednášel o výcviku a chovu psů, nebo tlumočil.
Vážíme si spolupráce se zřizovatelem. Každý rok realizujeme společně rekonstrukce kmenových učeben z rozpočtu města. Na začátku školního roku (v září 2022) jsme dokončili rekonstrukci dvou tříd pro prvňáčky a na konci školního roku (v srpnu 2023) rekonstrukci dalších 3 tříd. Dvě z těchto „nových“ tříd jsou opět určeny pro prvňáčky. Na 2. patře už nám tak zbývají pro rekonstrukci v novém školním roce tři třídy a sborovna.
Přehled vzdělávacích programů, rozšířená výuka předmětů:
Vzdělávací program
|
Č. j. MŠMT
|
Školní rok 2022/2023
|
v ročnících
|
počet žáků
|
ŠVP ZV ZŠ Lidická
Š:schkola
|
|
- – 5.
|
170
|
ŠVP ZV ZŠ Lidická
Š:schkola
|
|
6. – 9.
|
201
|
Dle matriky ke dni 30. 6. 2023.
Povinně volitelné předměty:
- 6. ročník Další cizí jazyk – Nj
- 7. ročník Další cizí jazyk – Nj
- 8. ročník Další cizí jazyk – Nj
- 9. ročník Cvičení z Čj/M, Další cizí jazyk – Nj, Technické práce
Nabídka aktivit pro talentované žáky:
Péče o nadané žáky při ZŠ Lidická ve šk. roce 2022/2023
Badatelské kluby financované z projektu Šablony III. a IV.
1. stupeň
|
Den
|
Název
|
Ročník
|
Vyučující
|
Pondělí
|
Logopedie
|
|
p. uč. Nevyhoštěná
|
Hra na klavír 1
|
1. stupeň
|
p. uč. Jäschke
|
|
Florbal
|
3. – 5. ročník
|
p. uč. Dudek
|
|
Hra na klavír 3
|
1. stupeň
|
p. uč. Jäschke
|
|
Dramatická výchova
|
|
p. uč. Komárková
|
Úterý
|
Angličtina hrou
|
|
p. uč. Skřivánková
|
|
Badatelský klub robotiky
|
|
p. uč. Šťastná
|
|
Sborový zpěv
|
1. – 9. ročník
|
p. uč. Večerníková
|
|
Dyspreventík
|
|
p. uč. Klenovičová, p. uč. Komárková
|
|
Hra na flétnu – začátečníci
|
|
p. uč. Večerníková
|
Středa
|
Ruční práce
|
4. ročník
|
p. uč. Pöschlová
|
|
Hra na flétnu – mírně pokročilí
|
|
p. uč. Večerníková
|
Čtvrtek
|
Školní parlament
|
5. – 9. ročník
|
p. uč. Poláčková, p. uč. Šťastná
|
Pátek
|
|
|
|
Péče o nadané žáky při ZŠ Lidická ve šk. roce 2022/2023
Badatelské kluby financované z projektu Šablony III. a IV.
2. stupeň
|
Den
|
Název
|
Ročník
|
Vyučující
|
Pondělí
|
Erasmus club
|
7. ročník
|
p. uč. Krňanský, p. uč. Rusnáková
|
Hra na klavír 2
|
2. stupeň
|
p. uč. Jäschke
|
|
Erasmus club
|
8. – 9. ročník
|
p. uč. Krňanský, p. uč. Rusnáková
|
|
Sborový zpěv
|
1. – 9. ročník
|
p. uč. Večerníková
|
Úterý
|
Strategické myšlení
|
|
p. uč. Stehlík
|
|
Hra na klavír 4
|
2. stupeň
|
p. uč. Jäschke
|
Středa
|
Florbal
|
6. – 9. ročník
|
p. uč. Dudek, p. uč. Filipová
|
|
Školní parlament
|
5. – 9. ročník
|
p. uč. Poláčková, p. uč. Šťastná
|
|
Seminář z M
|
|
p. uč. Větrovská
|
Čtvrtek
|
Kartografický kroužek
|
|
p. uč. Stehlík
|
|
Robotárna
|
7. – 8. ročník
|
p. uč. Filipová
|
|
Badatelský klub programování
|
|
p. uč. Poláček
|
Pátek
|
Seminář z Ch
|
|
p. uč. Kryštůfková
|
- Údaje o žácích, výsledky výchovy a vzdělávání
Přehled vývoje počtu tříd, žáků (podle stavu žáků k 30. 6. 2023)
|
Počet tříd
|
Celkový počet žáků
|
Počet žáků na jednu třídu
|
Počet žáků na učitele
|
|
Šk. rok
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
|
17
|
17
|
373
|
371
|
21,94
|
21,82
|
13,32
|
12,36
|
Přehled prospěchu žáků ve školním roce 2022/2023 (podle stavu žáků k 30. 6. 2023)
|
Počet žáků
|
Prospělo s vyznamenáním
|
Prospělo
|
Neprospělo
|
|
Ročník
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
1.
|
23
|
39
|
22
|
34
|
0
|
3
|
1
|
2
|
2.
|
35
|
22
|
29
|
18
|
5
|
4
|
0
|
0
|
3.
|
24
|
35
|
17
|
30
|
6
|
3
|
0
|
2
|
4.
|
47
|
26
|
29
|
14
|
15
|
12
|
1
|
0
|
5.
|
24
|
48
|
15
|
26
|
8
|
22
|
1
|
0
|
I. stupeň
|
153
|
170
|
112
|
122
|
34
|
44
|
3
|
4
|
6.
|
62
|
25
|
31
|
12
|
31
|
13
|
0
|
0
|
7.
|
58
|
64
|
27
|
27
|
31
|
35
|
0
|
2
|
8.
|
52
|
59
|
13
|
29
|
39
|
29
|
0
|
1
|
9.
|
48
|
53
|
19
|
13
|
28
|
40
|
1
|
0
|
II. stupeň
|
220
|
201
|
90
|
81
|
129
|
117
|
1
|
3
|
Na 1. stupni byli 3 žáci a na 2. stupni 2 žáci nehodnoceni z důvodu studia v zahraničí.
Přehled klasifikace chování žáků ve školním roce 2022/2023 (podle stavu žáků k 30. 6. 2023)
|
Počet žáků
|
Velmi dobré
|
Uspokojivé
|
Neuspokojivé
|
|
Šk. rok
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
2021/22
|
2022/23
|
celkem
|
373
|
371
|
369
|
368
|
3
|
3
|
1
|
0
|
Počty zapsaných a zařazených žáků
Školní rok 2021/2022
|
Školní rok 2022/2023
|
Zapsaní do 1. třídy
|
Počet žádostí o odklad
|
Nastoupí do 1. třídy
|
Zapsaní do 1. třídy
|
Počet žádostí o odklad
|
Nastoupí do 1. třídy
|
41
|
6
|
35
|
54
|
9
|
45
|
Počty žáků přijatých ke studiu ve středních školách (víceletých G) ve školním roce 2022/23..
Gymnázia
|
SOŠ vč. konzervatoří
|
SOU
s maturitou
|
SOU
bez mat.
|
8letá
|
6letá
|
4letá
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
Přihl.
|
Příj.
|
0
|
0
|
3
|
1
|
2
|
1
|
26
|
21
|
6
|
3
|
32
|
28
|
Ve školním roce 2022/2023 vycházel v 8. ročníku 1 žák.
Výsledky přijímacího řízení na střední školy.
Cermat zpracoval výsledky žáků jednotlivých škol v porovnání s celostátním průměrem. Tabulky uvádí agregovaná data výsledků žáků naší školy v centrálně zadávaných testech jednotné přijímací zkoušky 2023 z matematiky a z českého jazyka a literatury.
- Personální zabezpečení činnosti školy
Přehled počtu pedagogických a nepedagogických pracovníků
Pořadové číslo
|
Pracovní zařazení, funkce
|
Úvazek
|
Kvalifikace, stupeň vzdělání, obor, aprobace
|
Roků ped. praxe
|
1.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
2.
|
Uklízečka
|
0,40
|
SO, 2. tř.
|
|
3.
|
Hospodářka
|
1,00
|
ÚSO, 8. tř.
|
|
4.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
5.
|
Školník, topič
|
1,25
|
SO, 5/3 tř.
|
|
6.
|
Uklízečka
|
1,00
|
SO, 2. tř.
|
|
7.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
6
|
8.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
21
|
9.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, spec ped.
|
27
|
10.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
39
|
11.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
28
|
12.
|
Učitelka
|
0,36
|
VŠ, 1. stupeň
|
40
|
13.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
39
|
14.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
27
|
15.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, 1. stupeň
|
36
|
16.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Fj
|
11
|
17.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Z - Tv
|
22
|
18.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Nj
|
12
|
19.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Hv, 1. stupeň
|
36
|
20.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Aj
|
16
|
21.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Ch - Př
|
24
|
22.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - Z
|
24
|
23.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, M – Pč - Inf
|
38
|
24.
|
Učitel
|
0,36
|
Stud. VŠ, Informatika
|
3
|
25.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Čj - Ov
|
18
|
26.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Spec. ped.
|
12
|
27.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Nj
|
17
|
28.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Tv
|
22
|
29.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Čj - D
|
24
|
30.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - F
|
11
|
31.
|
Učitel
|
1,00
|
VŠ, Nj - Tv
|
3
|
32.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Nj - D
|
20
|
33.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, M - F
|
35
|
34.
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Čj - D
|
30
|
35.
|
Učitel
|
0,36
|
Stud. VŠ TV - Z
|
2
|
36.
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
25
|
37.
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
29
|
38.
|
Vychovatelka
|
0,57
|
VŠ
|
48
|
39
|
Vychovatelka
|
1,00
|
VŠ CV
|
24
|
40
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ Spec. ped.
|
13
|
41
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
9
|
42
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
2
|
42
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
2
|
43
|
Asistentka
|
1,00
|
ÚSO
|
2
|
44
|
Učitelka
|
1,00
|
VŠ, Aj - Tv
|
18
|
Komentář k tabulce: počty pracovníků - fyzické osoby
Počet učitelů, kteří nastoupili nebo odešli
OPZ
|
Do 30 let
|
31 až
40 let
|
41
až 50 let
|
51 let až důch. věk
|
Důchodový věk *)
|
Celkem/žen
|
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
celkem/žen
|
|
Nově přijatí pedagogové
|
1/0
|
0/0
|
1/1
|
0
|
0
|
2/1
|
Ukončené PP pedagogů
|
1/0
|
1/1
|
0/0
|
0/0
|
0/0
|
2/1
|
|
Školní rok 2021/2022
|
Školní rok 2022/2023
|
Nastoupili
|
2
|
|
2
|
|
Odešli
|
na jinou školu
|
mimo školství
|
na jinou školu
|
Mimo školství
|
0
|
1
|
2
|
0
|
Počet důchodců a nekvalifikovaných pedagogických pracovníků ve škole
Školní rok 2021/2022
|
Školní rok 2022/2023
|
nekvalifikovaných
|
důchodců
|
nekvalifikovaných
|
důchodců
|
0
|
2
|
0
|
2
|
- Údaje o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků
Celkový přehled dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků
Počty pracovníků
|
Druh vzdělávání
|
Celkem
|
dlouhodobé
|
krátkodobé (kurzy)
|
36
|
10
|
62
|
72
|
Poznámky:
Studium ke splnění kvalifikačních předpokladů
a) Studium v oblasti pedagogických věd
Druh studia
|
Počet
|
Denní studium. Magisterský studijní program. Obor Z, TV
|
1
|
Kombinované studium Mgr. Učitelství německého jazyka a literatury pro SŠ.
|
1
|
Denní studium. Bakalářský studijní program. Informatika.
|
1
|
Magisterský studijní program NJ zaměřením na vzdělávání
|
1
|
Kombinované studium nMgr. Učitelství pro 2. stupeň, Obor Z, OV
|
1
|
Studium ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů
a) Studium k výkonu specializovaných činností
Druh studia
|
Počet
|
Specializační studium pro školní metodiky prevence
|
1
|
b) Studium k prohlubování odborné kvalifikace – dlouhodobé studium
Druh studia
|
Počet
|
Distanční magisterské, Učitelství 1. stupeň
|
1
|
Rozšiřující studium učitelství informatiky pro 2. stupeň ZŠ
|
1
|
Kariérové poradenství
|
1
|
Studium pro vedoucí pedagogické pracovníky.
|
1
|
Studium k prohlubování odborné kvalifikace
Název
|
Počet účastníků
|
Teorie typů pro každého 1.
|
1
|
Nastartování nových vztahů ve třídě
|
1
|
XXXIV. Letní škola historie
|
1
|
Dětská hravost vítězí
|
1
|
Vedení poradenského rozhovoru
|
2
|
Badatelsky orientovaná výuka přírodních věd na ZŠ a SŠ
|
1
|
VEX OPEN 123 Využití rob. sady VEX 123 ve škole
|
1
|
Teorie typů pro každého 2.
|
1
|
Bezpečné používání chemických látek a směsí v chemické výuce
|
1
|
VEX OPEN GO Využití rob. stavebnice VEX GO
|
1
|
Rozvoj čtenářské gramotnosti v kostce pro učitele 1. stupně ZŠ
|
1
|
Metodický seminář dopravní výchova
|
1
|
Školní poradenské pracoviště v praxi
|
1
|
Teorie typů pro každého 3.
|
1
|
Nikotinové sáčky – návykové látky
|
1
|
DIGI ROAD SHOW
|
1
|
Teorie typů pro každého 4.
|
1
|
E-bezpečí-Rizikové výzvy. Challenge
|
1
|
Výuka přírodovědných předmětů s využitím science centra
|
1
|
Seminář – problémový žáci, poruchy chování
|
1
|
Hlavu vzhůru – psychické a psychiatrické obtíže u dětí a mládeže
|
1
|
Revize RVP ZV – DIGI plovárna Zeměpis pro 2. st. ZŠ
|
1
|
Dva dny s didaktikou biologie
|
1
|
Učební úlohy ve výuce chemie na ZŠ a VG -1.
|
1
|
Aktivní učitel
|
2
|
Rizikové výzvy
|
2
|
Robojam Europe
|
1
|
Konference Čtení – cesta ke vzdělání III
|
1
|
Učební úlohy ve výuce chemie na ZŠ a VG – 2.
|
1
|
Příprava na konkurz na funkci ředitele školy
|
1
|
Učíme jazyky lépe, Robotel, AV Media
|
3
|
Seminář o lidských právech, učíme s filmem
|
1
|
Naratologie v praxi – čtenářská gramotnost
|
1
|
Nálož legislativních změn v inkluzi 2023
|
2
|
Učební úlohy ve výuce chemie na ZŠ a VG
|
1
|
Bezpečnost ve ŠD – jak ji zajistit
|
4
|
Aktivní učitel – angličtina párově a kooperativně
|
1
|
Hlavu vzhůru! – Prevence patologických jevů
|
2
|
Teorie typů pro každého 5.
|
1
|
Příběhy Petra Síse v zrcadle historie i současnosti – čtenářská gramotnost
|
1
|
Učební úlohy ve výuce chemie na ZŠ a VG -3.
|
1
|
DIGI Roadshow
|
1
|
Venkovní učitel – úvodní seminář
|
2
|
Knihovnický "nápadník" s lektorkou H. Kovalovou
|
1
|
Interreg Sasko – Česko
|
2
|
Lego Education Academy
|
1
|
Zaměstnanec potížista: legální řešení problémů ve škole
|
1
|
Edookit
|
2
|
DIGIakce
|
1
|
|
|
Celkem školení
|
62
|
- Údaje o prevenci sociálně patologických jevů
V letošním roce jsme navázali na dlouhodobý koncept školy prevence rizikového chování žáků, pokračovali jsme ve spolupráci s hrádeckými školami, ale také individuálně řešili potřeby tříd, žáků, učitelů a rodičů. Vzhledem k nově nastaveným časovým možnostem školní metodičky prevence (dále jen MP) se povedlo více řešit potřebné problémy s třídními učiteli, uskutečnili jsme společné projekty škol, také jsme díky třídním učitelům a vedení navázali na některé další aktivity školy, které byly utlumeny dobou covidovou.
Mnoho třídních učitelů se zapojuje do třídnických aktivit, vede třídnické hodiny, když je třeba, nebo si přizvou na pomoc MP nebo výchovné poradkyně.
Realizované programy primární prevence pro žáky 1. stupně
2. A – Já a technologie kolem mě, metodička prevence (dále jen MP)
2. A – Moje emoce, MP
3. A – Já a internet, Maják o.p.s.
3. B – Buď kamarád, Maják o.p.s.
4. A – Jsme parta, Maják o.p.s.
5. A a 5. B – Klima třídy, Maják o.p.s.
5. A a 5. B – Bezpečně online, Maják o.p.s.
5. B – Kamarád nebo spolužák? MP
Realizované programy primární prevence pro žáky 2. stupně
6. A – Klima třídy, Maják o.p.s.
6. A – Čas změny, Maják o.p.s.
7. A, 7. B, 7. C – Krása, Maják o.p.s.
7. A, 7. B, 7. C – Návykové látky, Maják o.p.s.
8. A, 8. B, 8. C – Na netu, Maják o.p.s.
8. A, 8. B, 8. C – Sexualita, Maják o.p.s.
9. A, 9. B – Rizikové sexuální chování, Maják o.p.s.
Intervence
Vzhledem k přetrvávajícím a množícím se stížnostem dětí nebo rodičů, také mnoha zákrokům učitelů, bylo třeba v letošním roce přikročit i k programům intervence se třídou – v 7. A jsme potřebovali rozklíčovat nastavení třídy vzhledem k sobě samotným i k vzdělávání, pomohla nám k tomu společnost Maják o.p.s. a jejich vedoucí Mgr. Jan Molnár.
V 5. B se nám naskytla příležitost využít projektu LK a pozvat si pana etopeda Mgr. Petra Šolce, který nám pomohl nastínit, jak dále pracovat se třídou, jak lépe nastavit systém vstřícný žákům, ale i jak podpořit bezpečí žáků při přestupu na druhý stupeň, který je čeká následující rok.
Akce podporující prevenci rizikového chování
Adaptační kurzy pro žáky 6. ročníků a Vandalismus
Díky projektu LK a veliké podpoře města Hrádku nad Nisou se nám povedlo pokračovat v projektu všech hrádeckých škol, tentokrát jsme se zaměřili na téma Vandalismu. První fází byl výjezd jednotlivých žákovských skupin na adaptační kurz – ZŠ Lidická do Bartošovy Pece (2 noci). Zde byl uskutečněn preventivní program organizovaný MP, dále žáci zkoušeli své schopnosti spolupráce napříč sportovními a vědomostními úkoly. Věříme, že tento start do práce na 2. stupni je velmi přínosný nejen pro žáky, ale i pro jejich třídní učitele či asistenty pedagoga. V rámci projektu Vandalismu se dále žáci vyjádřili výtvarnou formou k tématu a své práce předvedli na otevřené výstavě v květnu 2023, kde měli možnost se dotázat kolemjdoucích, zda i je vandalismus nějak zasahuje. Mohli si tak ověřit, zda je téma relevantní.
Lyžařský kurz 7. tříd
Ačkoliv se jedná spíše o sportovní aktivitu, ukazuje se, že lyžařské kurzy jsou letitým nástrojem, který lze využít k prevenci rizikového chování. Tak tomu bylo i v letošním školním roce. Bohužel se u všech kurzů setkáváme s tím, že žáci, kteří komunitu a začlenění potřebují nejvíce, často na takové kurzy raději vůbec nejezdí.
Sportovní kurz 8. tříd
Druhým rokem se povedlo uspořádat společný výlet pro žáky 8. ročníků. Tento rok bývá velmi důležitým, také často plný sporů mezi jednotlivými ročníky a v 9. třídě by měla následovat spolupráce při přípravě plesu vycházejících žáků. Letos se akce velmi zdařila, žáci si vyzkoušeli různé sportovní aktivity, v rámci svých schopností zvládli výstup na Smrk a vyzkoušeli si orientační běh a měli možnost navázat komunikaci napříč třemi třídami.
Ples vycházejících žáků
Po době covidu se letos třídním učitelům povedlo navázat na letitou tradici Hrádku nad Nisou. Žáci 9. tříd uspořádali ples vycházejících žáků a sebevědomě reprezentovali školu i sebe samotné.
Dopravní výchova
V rámci dopravní výchovy se letos uskutečnila řada akcí, které byly velmi často podpořeny Policií, Červeným křížem. Také byly uskutečněny soutěže a žáci 1 stupně měli možnost si každý měsíc připomenout (nebo vyhledat) důležité informace o dopravní výchově.
Beseda s Policií – 3. A, 3. B, 4. A, březen 2023
Vycházky s Městskou policií – 1. A, 1. B, 2. A, duben 2023
Den dětí s dopravou – celý 1. stupeň, červen 2023
3x dopravní hřiště - 4. A – průkaz cyklisty
Dopravní den s Policií na Kristýně – 4. A, červen 2023
Den s Policií ČR – 2. A, 3. B, 5. B, červen 2023
Projektový den Dopravní výchova – Tým silniční bezpečnosti – 2. stupeň (bez 6. A)
Akce pro rodiče
Rodiče mají i nadále možnost individuálních konzultací během konzultačních hodin ve škole – 1x týdně po celý rok.
Dále se nám podařilo reagovat na rezonující témata v řadách našich žáků a zorganizovali jsme seminář pro rodiče na téma Bezpečí dětí na internetu. Účast sice nebyla velká, nás to ale neodradilo a spolupráci při organizování takových besed máme opět v plánu na příští školní rok.
- Školní poradenské pracoviště – ZŠ Lidická, Hrádek nad Nisou
Školní poradenské pracoviště ZŠ Lidická (dále jen ŠPP) poskytuje poradenské a konzultační služby žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogickým pracovníkům školy již několik let.
K hlavním cílům ŠPP patří iniciace aktivit vedoucích k vylepšení klimatu školy, posílení pozitivních vztahů mezi všemi subjekty školy, rozšíření oblastí primární prevence, kariérového poradenství a zkvalitnění péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami.
ŠPP tak představuje komplexní poradenskou službu, která vychází ze standardních činností vymezených ve vyhlášce č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních. Veškeré standardní poradenské služby jsou poskytovány zcela zdarma. Pracovníci ŠPP zajišťují příslušné informační, poradenské, metodické, koordinační, intervenční, diagnostické služby. Celý tým ŠPP se schází 1x měsíčně. Jednotliví členové poradenského pracoviště se však scházejí daleko častěji, dle potřeb se zaměřují na výchovné a vzdělávací plány, aktuální potřeby žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a podobně. Členové týmu ŠPP spolu úzce spolupracují, jejich činnosti se vzájemně prolínají.
Aktivity ŠPP na naší škole zajišťuje:
Mgr. Jaroslav Poláček (ředitel školy)
Mgr. Alena Valentová (zástupce ředitele školy)
Mgr. Alena Brabencová (zástupce ředitele školy a metodik prevence)
Mgr. Klenovičová Iva (výchovný poradce pro 1. stupeň, školní speciální pedagog)
Mgr. Marcela Jarešová (výchovný poradce pro 2. stupeň)
Mgr. Jitka Poláčková (kariérový poradce)
Mgr. Ivana Nevyhoštěná (školní asistent a logopedický asistent)
Mgr. Petra Skružná (školní asistent)
Bc. Markéta Komárková (speciální pedagog – etoped)
PhDr. Zuzana Pokorná (psycholog)
- Údaje o průběhu a výsledku kontrol
Škola byla zařazena do výběrového zjišťování úspěšnosti žáků 5. ročníků v oblasti čtenářské gramotnosti a dovedností, které žákům usnadňují učení.
Primárním cílem výběrového zjišťování rozhodně není srovnávat žáky, třídy nebo školy mezi sebou – cílem výběrových zjišťování České školní inspekce je poskytnout informaci o tom, nakolik je jednotlivý žák schopen naplnit požadavky zahrnuté v testu, i když test samozřejmě nikdy nemůže reprezentovat celý vzdělávací obor (předmět). Přesto může být zajímavé zasadit výsledky žáků školy do rámce výsledků všech testovaných žáků
10. Základní údaje o hospodaření školy
Kontrola čerpání finančních prostředků
Krajský úřad Libereckého kraje, Správní odbor, oddělení Krajský živnostenský úřad
Čj. KULK 51898/2023
Dne: 18. 7. 2023
Kontrola čerpání finančních prostředků v oblasti školství poskytnutých z rozpočtu Libereckého kraje na základě smlouvy č. OLP/1920/2021 (4.3 Specifická primární prevence rizikového chování).
Závěr kontrolní skupiny: V čerpání poskytnuté dotace nebyly zjištěny nedostatky.
Věcné a číselné shrnutí nedostatků: Nebyly zjištěny žádné závažné nedostatky.
Doporučení kontrolní skupiny: Dodržování termín u splatnosti faktur, aby se škola nevystavovala riziku penále ze strany dodavatele.
Kontrola celkového vyúčtování veřejné sbírky
Okresní správa sociálního zabezpečení Liberec
Čj. 45005/032966/20/010/MSO
Dne: 21. 4. 2020
Kontrola celkového vyúčtování veřejné sbírky „Účast ZŠ Lidická na VEX IQ v Dallasu“ konané od 30. 3. 2023 do 30. 6. 2023 za účelem „Základní škola Lidická je dlouhodobě úspěšná v polytechnickém vzdělávání a robotice. Velké úspěchy zaznamenávají naše týmy především v soutěži s robotickou stavebnicí VEX IQ. V listopadu jsme pak obdrželi pozvánku na evropské kolo soutěže VEX IQ Competition Slapshot, které se konalo v lednu ve Slovinsku. Zde jsme zazářili druhým místem v týmové soutěži a kvalifikovali se tak do mezinárodní soutěže VEX Robotics World Championship v americkém Dallasu, která se bude konat od 30. 4. do 2. 5. 2023. Náklady na účast jsou vysoké, předpoklad je cca 250 tisíc Kč. O možnosti účasti na soutěži jsme se dozvěděli až v měsíci březnu. Na zajištění finančních prostředků je velmi krátký čas, a proto jsme se rozhodli zřídit veřejnou sbírku, která nám pomůže finanční prostředky zajistit. Výtěžek půjde na: cestovné, letenky, ubytování, stravu, vstupné, pojištění pro děti a pedagogický doprovod“.
Na základě podkladů bylo při kontrole zjištěno:
Příjmy: Bankovní účet 340.243,00 Kč
Hrubý výtěžek 340.243,00 Kč
Náklady na realizaci sbírky – bankovní poplatky
(podle § 23 odst. 2 zák. č. 117/2001 Sb.,) 39,16 Kč
Čistý výtěžek sbírky 340.203,84 Kč. Využití výtěžku 340.203,84 Kč.
Zůstatek 0,00 Kč
Využití výtěžku:
Faktury a doklady (35 ks) v celkové výši 340.203,84 Kč byly plně hrazeny v souladu s předem vypsaným účelem.
Krajský úřad Libereckého kraje provedl ve smyslu § 24 odst. 3 zákona o veřejných sbírkách kontrolu správnosti vyúčtování výše uvedené veřejné sbírky. Neshledal nedostatky a celkové vyúčtování veřejné sbírky „Účast ZŠ Lidická na VEX IQ v Dallasu“ schvaluje.
- Údaje o dalších aktivitách školy
Inovace, nové metody výuky
Projekty školy:
Svazek škol Š:schkola
Partnerské školy založily v květnu 2007 přeshraniční Svazek škol „Š:schkola“, jehož obsahem je pravidelná vzájemná spolupráce a vzájemné soužití. K tomu již existují dobré předpoklady, neboť stávající partnerské vztahy vytváří širokou síť kontaktů. Do projektu je zapojeno více než 1000 dětí a 100 pedagogů a pracovníků škol, kteří společně úzce spolupracují na 11 školských zařízeních.
LVVZ
Lyžařský výchovně výcvikový kurz pořádáme každý rok pro žáky 7. tříd v Rokytnici nad Jizerou. V tomto školním roce jsme v Rokytnici nad Jizerou uspořádali dva kurzy.
Letní sportovní kurz
Do ŠVP máme zařazen letní sportovní kurz. Uspořádali jsme pobyt pro žáky 8. A, 8. B a 8. C v Novém Městě pod Smrkem. Akce byla velmi úspěšná a bude pokračovat i v dalších letech.
Školní mléko
I v tomto školním roce jsme byli zapojeni do projektu „Mléko do škol“. Žáci 1. stupně dostávali 2x měsíčně neochucené mléko nebo i jiné mléčné výrobky.
Celý projekt byl jako každý rok obohacen doprovodným programem, kdy žáci měli možnost ochutnat další mléčné výrobky.
Ovoce a zelenina do škol
Stále jsme také zapojeni do projektu „Ovoce a zelenina do škol“. Žáci 1. stupně 2x měsíčně obdrželi jeden nebo 2 kusy ovoce nebo zeleniny nebo stoprocentní ovocné šťávy.
Bonusem byla dodávka ochutnávkových košů. Žáci se při ochutnávce seznámili s méně známými druhy ovoce a zeleniny.
Logopedická poradna
V tomto školním roce opět fungovala logopedická poradna, která zajišťuje péči pro všechny školní děti s vadou řeči ze ZŠ Lidická, ZŠ TGM, ZŠ Donín, ZŠ a MŠ Loučná.
Projekt je financován z GF města a za podpory ZŠ Lidická. Logopedická péče je žákům poskytována zdarma.
Erasmus + - Erasmus klub
Účelem klubu je spolupracovat na projektu s žáky a učiteli z cizích zemí v rámci Evropy. Projekt je zaměřený na tradiční kuchyň, jídlo a vaření. Nejprve jsme se seznámili s cizími žáky a takto si vybudovali vztah. Komunikačním jazykem je angličtina, a proto si mohou žáci angličtinu efektivně osvojit.
Kroužek také posloužil jako příprava a zadání úkolů pro tato setkání. Během roku jsme připravovali a natáčeli vaření a vše to nasdíleli zahraničním partnerům. Dalším cílem je, aby se žáci opět setkali pomocí videokonference a spolu jídlo připravili. Dále je naším záměrem vycestovat a naše partnery navštívit. Naši zahraniční partneři pochází z Francie, Itálie a Polska. Setkání vždy proběhlo jednou týdně ve dvou skupinách, kde jednu skupinu tvořili žáci z 7. třídy a druhou z 8. a 9. třidy.
Mikulášský turnaj 1. stupně v piškvorkách 2022
Předmětová komise 1. stupně uspořádala v rámci podpory talentovaných žáků tradiční Mikulášský turnaj v piškvorkách.
Vítězové třídních kol postoupili do školního kola, které se konalo 13. 12. 2022 v odpoledních hodinách. 8 finalistů z 1. – 5. ročníku sehrálo po rozlosování do dvojic napínavé hry. Hrálo se na 2 vítězné hry.
Po velmi napínavém boji nakonec zvítězil v kategorii 1. – 2. ročník Tom Pham z 2. A a v kategorii 3. – 5. ročník zvítězil Jakub Smihrodský ze 4. A.
Souboj recitátorů na Lidické
Školní kolo recitační soutěže se uskutečnilo dne 31. května 2023. Tentokrát se soutěžilo ve dvou kategoriích. První kategorii tvořili žáci 1. třídy společně s žáky druhých tříd. Druhou kategorii pak žáci 3. – 5. třídy. Soutěžící si opět připravili krásné a mnohdy i překvapivě dlouhé básničky. Ani letos porota neměla rozhodování vůbec jednoduché. Po velmi živé poradě rozhodla takto:
V první kategorii zvítězila Viktorie Bobajevská z 2. A. Na dalších místech se umístili žáci 1. třídy Maksym Kolisnichenko a Nela Dočekalová. Ve druhé kategorii zvítězil loňský vítěz soutěže v první kategorii Matěj Bujok. Na dalších místech pak skončila Viktorie Maryšková, Štěpánka Jiráková a Ella Teresa Nevečeřalová. V mezičase, kdy se porota usilovně radila, dostali příležitost k přednesu i náhradníci soutěže. I oni se zhostili svého úkolu na jedničku.
Ekologické sběry
Naše základní škola realizuje ekologickou výchovu také výchovou žáků k třídění odpadů. Vzhledem ke stavební činnosti ve škole jsme se v letošním roce sběrové soutěže zúčastnili pouze v oblasti sběru pomerančové kůry. Společnosti Byliny Mikeš s.r.o. jsme poslali 37 kg pomerančové kůry.
Den dětí s dopravou
Dne 1. 6. 2023 se žáci celého 1. stupně zúčastnili Dne dětí spojeného s dopravou. Na Hasičské louce si mohli žáci vyzkoušet spoustu dopravních aktivit jako je jízda zručnosti na koloběžkách, skákání na klokaních botách nebo pexeso s dopravními značkami. Aktivity byly rozděleny dle věku (1. – 3. tř. a 4. – 5. tř.) Nejmenší děti si vyzkoušely přecházení na přechodu podle světelných signálů, třídily dopravní prostředky apod. Pro všechny tu nemohla chybět ani první pomoc.
Charitativní akce
Sbírka hraček
Již 20. rokem – sbírka hraček pro Kojenecký ústav Liberec a Dětský domov v Jablonném v Podještědí.
Tříkrálová sbírka
Tříkrálová sbírka 2023 se uskutečnila opět pod záštitou Oblastní charity Liberec. Organizaci sbírky na naší škole převzala jako vždy vedoucí školní družiny paní Ivana Novotná. A jako vždy velmi úspěšně. V letošním roce byl výtěžek sbírky ve výši 14 828 Kč.
Světluška
Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě – bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů.
Akce se zúčastnily dvě dvojice našich žáků.
Český den proti rakovině
Prodeje kytiček se ujali žáci 9. ročníku. Organizaci měla na starosti paní učitelka Stanislava Větrovská. Žáci prodali všech 350 přidělených kytiček a paní učitelka tak odeslala na účet sbírky krásných 9 376 Kč.
Mediální tým
Na škole úspěšně pracuje již druhým rokem mediální tým pod vedení paní učitelky Markéty Šťastné. Tento tým komunikuje s médii, s různými organizacemi, zajišťuje hladký průběh různých akcí pořádaných školou, píše články do měsíčníku Hrádecko a informuje veřejnost i prostřednictvím webových stánek nebo facebooku. Dále shromažďuje i fotografie z různých akcí, exkurzí a výletů.
Mezi nejdůležitější akce letošního školního roku spolupořádané mediálním týmem patří:
- 11. a 13. 10. 2022 – Educa Kids pro MŠ
- 8. 3. 2023 – Den otevřených dveří pro budoucí šesťáky – „Úniková“
- 14. 3, 28. 3. a 11. 4. – Maminko, tatínku, buď prvňáčkem na chvilku
Školní parlament
Pod vedením paní učitelek Jitky Poláčkové a Markéty Šťastné pokračovala činnost školního parlamentu. Členové parlamentu se pravidelně setkávají jednou týdně na společných zasedáních. Žáci se domlouvají na společných akcích, spolupodílí se na chodu školy a připomínkují různé záležitosti týkající se organizace a chodu školy. Odměnou za celoroční činnost byl výlet na nedalekou Popovu skálu.
Ve školním roce 2022–2023 parlament naplánoval a realizovat tyto akce:
- 31. 10. 2022 – Halloween
- Listopad a prosinec 2022 – nominace Zlatý Ámos
- Do 21. 12. 2022 – soutěž Vánoční cukroví
- 23. – 27. 1. 2023 – barevný týden
- 3. 4. 2023 – Velikonoce se žákovským parlamentem – dílničky
- 28. 3. 2023 – Den učitelů
- 12. 5. 2023 – tematický den: Den seniorů
- Červen 2023 – nominace naší hrušně na Strom roku 2023
Projekty školy
Program
|
Název projektu
|
Dotace
|
Vl. podíl
|
Garant
|
ČR, Laktea
REALIZACE
|
Školní mléko
|
Dle objednávky
|
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
ČR, Bovys
REALIZACE
|
Ovoce do škol
|
|
0,-
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
OP VVV
REALIZACE
|
Potravinová pomoc dětem
|
16 800,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Daniela Schejbalová
|
GF Hrádek nad Nisou
|
Lyžařský výcvikový kurz
|
10.000,- Kč
|
100.000,- Kč
|
Mgr. Radim Dudek
|
Projekt roku města Hrádek nad Nisou
|
Vstupní hala školy
|
264.836,- Kč
|
0,-
|
Vedení školy
|
Město Hrádek nad Nisou
|
Rekonstrukce školních dílen
|
1.500.000,- Kč
|
500.000,-
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
Dotace města
Hrádek nad Nisou
|
Logopedická poradna
|
20 000,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
DF LK
|
Kompenzační pomůcky
|
20.000,- Kč
|
10.000,- Kč
|
Mgr. Iva Klenovičová,
Mgr. Ivana Nevyhoštěná
|
Šablony III.
před ukončením
|
Podpora žáků na ZŠ Lidická
|
754.964,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
Dotace města Hrádek nad Nisou
|
Prevence
|
180.000,- Kč
|
0,-
|
Mgr. Alena Brabencová
|
DF LK
|
EDUCA – doprava žáků
|
15 000,- Kč
|
0,- Kč
|
Mgr. Jitka Poláčková
|
Město Hrádek nad Nisou
|
Rekonstrukce školních učeben pro 1. A a 1. B
|
1.000.000,- Kč
|
0,- Kč
|
Mgr. Jaroslav Poláček
|
ZŠ Lidická
|
Rekonstrukce kanceláře vedení školy + archiv
|
0,-
|
400.000,- Kč
Investiční fond
|
Vedení školy
|
ZŠ Lidická
|
Rekonstrukce škol. kamerového systému
|
0,-
|
200.000,- Kč
Investiční fond
|
Vedení školy
|
ČNFB
|
Společné pobyty
1. stupeň
|
125 000,- Kč
|
100.000,- Kč
|
Mgr. Jana Večerníková
|
Plán rozvoje školy
Plán rozvoje školy byl sestaven na základě:
- Analýzy Plánu rozvoje školy z roku 2016
- Analýzy současného stavu a myšlenkové mapy
- Současných požadavků na moderní výchovu a vzdělávání.
- Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+
Děti současné generace jsou provázeny aspekty, které v dřívějších dobách chyběly:
- Ovládání multimediálních systémů pro získávání informací.
- Potřebnost ovládat cizí jazyky – dnešní generace má mnohem více možností cestovat, k tomu však potřebuje zvládnout komunikačně jazyky
- Otevření se světu.
- Polytechnické a přírodovědně vzdělávání.
Tyto demokratické a technické změny přinášejí velké zásahy do vzdělávacích a výchovných systémů včetně současného základního školství.
V rámci pedagogické péče je třeba posilovat a pevně ukotvit změny především v těchto oblastech:
- posílení výchovného působení na úkor vzdělání, zaměřit se především na komplexní rozvoj osobnosti, nejen na pouhé memorování vědomostí,
- od školy pro školu přejít ke škole pro život,
- od paměti k tvořivosti (od nižších poznávacích schopností k vyšším),
- od izolace jedinců s postižením k jejich integraci.
Cílem školy je v prostředí přátelského, tvořivého a bezpečného klimatu a otevřeného partnerství:
-
-
-
- vychovávat sociálně silné osobnosti schopné života v moderní občanské společnosti
- připravit je na další vzdělávání a celoživotní učení
- vybavit je znalostí cizích jazyků a schopností ovládat a účelně využívat informační a komunikační technologie.
- vybavit je dovedností umět vyhledávat a zpracovat informace potřebné pro život
- umožnit jim realizovat se v širokém okruhu zájmové činnosti a rozvíjet svůj talent a nadání
Bezpečné klima ve škole a mentoring
Jednou ze základních podmínek pro pocit bezpečí ve škole je uspokojování základních lidských potřeb (pyramida podle amerického psychologa A. Maslowa). Učení ve škole spadá do potřeby seberealizace. Tato teorie říká, že u dětí nemohou být uspokojovány výše umístěné potřeby, pokud nejsou uspokojeny všechny potřeby pod nimi. V praxi to znamená, že nemohu očekávat skvělé výkony od žáků, pokud nezajistím bezpečné klima ve škole a třídě. Hlavním tvůrcem bezpečného prostředí ve škole je učitel.
Všichni učitelé byli proškoleni v oblasti vyváření bezpečného prostředí třídy a školy a vytváření pravidel třídy a školy. Ředitel školy, výchovný poradce a metodik prevence byli proškoleni v oblasti poskytování mentoringu.
Zápis do 1. ročníku
Na ZŠ Lidická bereme zápis spíše jako společenskou událost, při které si rodiče splní zákonnou povinnost zapsat dítě k povinné školní docházce. Je pravda, že žáci prokazují svoji připravenost na školní docházku. Jedná se ale o zábavné plnění úkolů na jednotlivých stanovištích. Rodiče jsou vždy přítomni a mohou činnost svého dítěte sledovat.
Letos zápis proběhl běžným prezenčním způsobem, ale využili jsme zkušenosti z elektronického zápisu a nabídli rodičům předběžný zápis elektronicky. Zápis se tím zjednodušil.
Kritéria pro přijetí žáků k základnímu vzdělávání
Situace:
Základní škola Lidická má kapacitu školy 375 žáků. Kapacita byla ve školním roce 2022/2023 téměř naplněna. Školní docházku končili žáci dvou 9. tříd, a proto může škola otevřít ve školním roce 2022/2023 dvě první třídy. Žáci obou tříd budou vzděláváni podle ŠVP s výukou německého jazyka od první třídy a budou se účastnit společné výuky s žáky německé školy v Hartau podle schváleného vzdělávacího plánu svazku škol Š:schkola.
Kritéria:
1. Dítě s trvalým bydlištěm zákonného zástupce ve spádové oblasti školy.
2. Dítě po dovršení šesti let věku.
3. Kapacita školy.
Testování SCIO
Zapojili jsme se do testování žáků 9. tříd. Žáci byli testování v M, ČJ, studijních dovednostech a německém a anglickém jazyce. Výsledky žáků byly motivací pro učitele i žáky v přípravě na přijímací zkoušky. Pokračovali jsme v testování všech žáků 6. ročníku v M, ČJ a studijních dovednostech. Nezopakovali jsme závěrečné srovnávací testování v M a Čj v prvním, druhém a třetím ročníku.
Testování SYRI
Byli jsme osloveni s nabídkou spolupráce na projektu Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), na němž se podílí Masarykova univerzita, Univerzita Karlova a Akademie věd ČR. Konkrétně pak výzkum na základních školách organizuje tým Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd společně s odborníky z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Cílem projektu je zjistit, jaké faktory na úrovni žáků, výuky a školy ovlivňují výsledky žákovského učení. Chceme zjistit, co způsobuje rozdíly v dosahovaných výsledcích mezi různými žáky s jinak srovnatelnými charakteristikami a v konečném důsledku identifikovat efektivní způsoby, jak podpořit různé žáky.
Výzkum se soustředí na žáky 6. tříd ze 150 základních škol, které byly náhodně vybrány ze seznamu škol MŠMT, a mezi které patří také naše škola.
Testování Kalibro
Dostali jsme také nabídku účasti v projektu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, který se zaměřuje na výzkum přidané hodnoty dosažených výsledků vzdělávání žáků ve spojení s podmínkami práce a spokojeností ředitelů, učitelů a žáků. Byli jsme osloveni proto, že jsme se již v roce 2018 zapojili do mezinárodního projektu OECD TALIS-PISA link a v roce 2021 znovu do společného projektu České školní inspekce a PF UK.
VEX IQ Challenge Slapshot, Slovenian Open, VEX Robotics World Championship, VEX IQ Challenge Slapshot, Czech Open
Tento rok byl pro naše týmy obzvlášť vydařený. Náš tým – Tomáš Arteňuk, Tomáš Bosák a Matěj Ježek – nejprve uspěl v otevřeném mistrovství Slovinska. Ve slovinském městě Ptuj, kam je doprovázela jejich paní učitelka Monika Filipová, získali v týmové soutěži krásné 2. místo. Na základě tohoto úspěchu dostali nabídku reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže v americkém Dallasu. Nadšení žáků i jejich učitelů informatiky – Bc. Moniky Filipové a Ing. Martina Poláčka – bylo veliké. Otázkou bylo zajištění financí na cestu, stravování a ubytování. Všechno se seběhlo velmi rychle, a tak jsme opravdu na poslední chvíli požádali město a Liberecký kraj o schválení vyhlášení veřejné sbírky na zajištění potřebných finančních prostředků. Vedle všech zúčastněných nám pomáhalo i mnoho nadšenců, kteří nám cestu do Ameriky přáli. Bylo to neuvěřitelné, ale nakonec jsme získali cca 340 tisíc Kč a náš tým doplněný ještě o paní zástupkyni Alenu Valentovou a Maxima Matouše, nadšeného robotika, našeho bývalého žáka a reprezentanta v soutěži VEX v minulých letech, na soutěž 27. dubna 2023 vyrazil. Všechny vědomosti a dovednosti, které jsme v Americe získali, jsme použili na otevřeném mistrovství ČR v Praze. Porazili nás sice naši rivalové ze Slovinska a německý tým, ale námi stanovenou povinnost, být nejlepší z českých týmů, jsme splnili. Celkové 2. místo v soutěži týmů bylo vyvrcholením úspěšného VEX roku. Vybavení pro další ročník už máme ve škole, a tak už nám jen zbývá vymyslet a postavit roboty, se kterými budeme úspěšní jako v tomto roce.
Nejlepší žáci ZŠ Lidická 2022/2023
-
- stupeň:
Vachková Štěpánka (3. B)
Štěpánka je bezproblémová blondýnka ze 3. B, která nezkazí žádnou legraci. Je kamarádská, dobře se učí, a když někdo potřebuje pomoc, ráda mu ji nabídne. Je nekonfliktní, proto je u spolužáků oblíbená.
A jak ji vidí oni?:
„Je chytrá, hodná a docela pěkná. Je také normální – hodná, chytrá a kamarádská. Je s ní legrace. Když uděláme blbost, řekne to na nás a je strašně pečlivá.“
Rusnáková Amálie (3. A)
Co málo o téhle dívce?
Žádný problém – řeknem více.
Je to velká šikulka,
má moc ráda písmenka.
Jde jí všechno – čtení, psaní,
počítá bez zaváhání.
Jako posel je fakt rychlá,
stačí říct a už to lítá.
Odpoledne kroužky střídá –
flétnu, sbor i "basket" stíhá.
Kamarádka je to správná,
i když občas ubreptaná.
Není to však žádné drama,
je to "ženská" – ztichne sama.
K Amálce teď už jen jedno,
zůstaň stejná, milá slečno.
Podaná Adéla (4. A)
Adélka je tichá, bezkonfliktní dívka. Zato její výsledky o ní mohou mluvit, spíš volat! Od prvního ročníku má na všech vysvědčeních samé jedničky. Zajímá se nejen o veškeré učivo, ale i o dění ve třídě. Pokud vidí nějakou nespravedlnost nebo křivdu, nebojí se o tom říct p. učitelce. Je všímavá, empatická. Když do třídy přišla nová ukrajinská spolužačka, domluvily se s maminkou, že jí darují oblečení a školní pomůcky pro začátek v nové zemi a v nové škole. Adélka ráda maluje (někdy i tajně při hodině), krásně čte a píše. Je tím nejlepším vzorem pro ostatní spolužáky.
-
- stupeň
Sokolíčková Alžběta (7. A)
Bětka je tichá, skromná dívka. Když se usměje, tají ledy. Brilantně mluví německy, a proto hladce postoupila na č-n gymnázium F. X. Šaldy. Ráda čte, dokonce i horory. Její oblíbený autor je Stephen King. Píše hezké slohy, jednou by mohla být úspěšnou spisovatelkou. Kromě jazykových dovedností oplývá i výtvarným talentem, který prokázala v mnoha soutěžích, kdy úspěšně reprezentovala naši školu.
Janečková Sára (8. A)
Sára je klidná, zodpovědná žákyně, která má mimo výborný prospěch velice kladný vztah k umění. Od mala se věnuje malování nejrůznějšími technikami. Absolvovala množství výtvarných kurzů a svůj talent zúročuje ve výtvarných soutěžích, kde pro školu ZŠ Lidická získala několikrát umístění na 1.místech za ztvárnění historických památek, přírody kolem nás, nebo fashion designu. Samozřejmě je její touhou úspěšné absolvování přijímacích zkoušek na uměleckou školu.
Rybáriková Marie (9. A)
Maruška je taková tichá voda, co břehy mele. Během školní docházky měla vždy výborný prospěch, reprezentovala školu na sportovních a vědomostních soutěžích. Spolupracovala na projektu Paměť národa, kdy opravdu překonala svou uzavřenou povahu a týmově zvládla veřejná vystoupení. Byla i nedílnou součástí školního parlamentu a pro svá další studia si vybrala Ekonomické lyceum, a my jí přejeme mnoho úspěchů.
Skokan školy
Anhelina Perebziak
Anhelina k nám do třídy přišla až v devátém ročníku. Přestože uměla jen základy českého jazyka, velmi rychle se zapojila do třídního kolektivu a udělala za celý školní rok velký pokrok. Během této doby nás ohromila svým kulinářským uměním – ať už se jednalo o cukroví nebo o dobroty na školním výletě. Vždy je milá, ochotná a usměvavá a není tudíž divu, že si pro své další studium zvolila povolání z oboru služeb.
Osobnost školy
Jiří Tafičuk
Jirka Tafičuk, žák 9. B třídy přišel na základní školu Lidická do 6. ročníku spolu se svými spolužáky z Donína a od první chvíle bylo jasné, že je Jirka prostě „správnej“. Učení mu nedělá žádné potíže, takže se bez problémů řadí mezi nejlepší žáky ve třídě, zapojil se do různých vědomostních a sportovních soutěží, do olympiád, někdy sice „pod nátlakem“, ale vždy z nich vyšel se ctí. Zaslouží si i pochvalu za to, že v tomto nelehkém roce se v přijímacím řízení na zvolenou střední školu umístil na 1. místě. Jirka je silná osobnost, dokáže vyjádřit svůj názor, je oblíbený u spolužáků, dokáže je přinutit k aktivitě, má smysl pro humor. Účastníci plesu deváťáků mají v živé paměti jeho emotivní projev. Učitelé vědí, že se na Jirku mohou vždy spolehnout, nejen že má spoustu vědomostí, s přehledem získává znalosti, ale je i manuálně zručný, když je potřeba, vždy ochotně přiloží ruku k dílu.
Prostě Jirka je chytrý a inteligentní kluk, který se určitě v životě neztratí, a my mu do jeho dalšího života upřímně přejeme jen to nejlepší.
Olympiády a soutěže
Účast žáků na olympiádách je dobrou přípravou na přijímací zkoušky a další podobné zkoušky znalostí a dovedností, které na nás v životě čekají. Velkým úspěchem je splnění podmínek školního kola a postup mezi nejlepší žáky v okresním, popř. krajském kole. V letošním roce se několik našich žáků probojovalo do okresního i krajského kola a zde úspěšně reprezentovali školu a město.
Město Hrádek nad Nisou připravovalo další ročník soutěže pro žáky 5. tříd mikroregionu Hrádecko – Chrastavsko. Realizací soutěže byla pověřena ZŠ Lidická, která připravila otázky do korespondenčních kol. Soutěž se v tomto roce uskutečnila v plném provedení základních kol. Finále proběhlo tradičním způsobem na hradě Grabštejn. Finále soutěže tentokrát vyhrál tým ZŠ Lidická – Fight club Hrádek nad Nisou ve složení Andriy Gaydash, Alexandr Kureš, Zdeněk Korbelář, Robin Kyca a Dominik Mejzlík. Akce byla opět velmi úspěšná. Účast byla tentokrát umožněna mimo soutěž i dalším týmům v pořadí. Další tým ZŠ Lidická – Wednesday – skončil na 6. místě.
|
Zlatá pětka
Logická olympiáda
Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.
Logické olympiády se v tomto školním roce zúčastnilo 27 žáků školy. Do krajského kola naši žáci nepostoupili.
Sportovní den mládeže s TAJV v ČR
Sportovní den mládeže s TAJV v Hrádku nad Nisou se uskutečnil v tomto školním roce opět na naší škole. Zúčastnili se žáci 5. ročníku.
Závěrečným šampionátem a vyvrcholením největší sportovní soutěže pro děti a mladé sportovce z České republiky se stal Sportovní den mládeže s TAJV – Národní finále v Poděbradech. Tato sportovní akce se uskutečnila o adventním víkendu, 3. 12. – 4. 12. 2022, v Městské sportovní hale Poděbrady. Jednalo se o 2. ročník šampionátu národní sportovní soutěže v Poděbradech, kdy nominování sportovci z 250 semifinálových postupových kol soutěžili o zlatý putovní pohár TAJV. Během víkendu se ve sportovní hale odehrálo 200 utkání v soutěžním pětiboji – fotbal, florbal, házená, frisbee a tenis. Nominovaní mladí sportovci se postupně rozlosovali do 20 soutěžních týmů v 5 hracích skupinách. Cílem každého týmu bylo získat dostatek bodů a výher k dosažení „Hlavní soutěže“ v nedělním vyřazovacím systému šampionátu. Soutěžní tým, který skončil v sobotním programu na nepostupové pozici, pokračoval v neděli ve vedlejší soutěži „Cena útěchy“. Účastníci národního šampionátu se sjeli ze všech regionů České republiky.
Přírodopis
Ve středu 12. října proběhla na naší škole soutěž Přírodovědný klokan, kterou pořádá Přírodovědecká a Pedagogická fakulta UP v Olomouci.
Soutěž je určena žákům 8. a 9. tříd, kteří během 40 minut měli zodpovědět otázky z matematiky, fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a všeobecných znalostí.
Mezi nejlepší řešitele naší školy patří: Kateřina Chvalovská, Kristýna Rabanová, Nicolet Novotníčková a Pavel Dočekal.
V rámci výuky žáci 7. ročníků navštívili Záchrannou stanici ARCHA v Liberci. Čekal je program ŽIVOT S HANDICAPEM, jehož cílem je uvědomění si vlivu člověka na životy zvířat z volné přírody. První část programu probíhala venku u voliér, kde se žáci dozvěděli, jak se jednotlivá zvířata dostala do stanice a jakým způsobem poznat, kdy je potřeba volat záchranou stanici kdy ne. V druhé části si zahráli stolní hru s touto problematikou.
V listopadu navštívila 8. B program Forenzní workshop v iQLANDII Liberec. Během laborek si děti vyzkoušely několik metod používaných v kriminalistice – daktyloskopii, chromatografii, izolaci DNA, určování kostí, forenzní entomologii, určení krevních skupin.
V měsíci březnu se 7. B a 7. C zúčastnili vědomostní přírodovědné soutěže ZOORISKUJ, kterou pořádá zoologická zahrada v Liberci. Ze 116 týmů se naši žáci umístili na pěkném 56., 70. a 111. místě.
Soutěž byla velmi zajímavě podána (zvuky zvířat, mapa, ochutnávka potravin, ukázka rostlin...) a žáky moc bavila.
Červen na závěr roku byl bohatý na akce tříd.
Žáci 9. ročníku vydali prozkoumat Bozkovské dolomitové jeskyně. V rámci prohlídky se seznámili s krasovými jevy a se vznikem těchto jeskyní.
Na šesťáky tento měsíc čekala terénní exkurze Život v rybníčku. Během programu zjistili, že obyčejná tůňka kousek od školy bují životem. Naučili se pracovat s určovacím klíčem vodních bezobratlých a některé jejich úlovky byly opravdu nádherné. Např. larvy vážek, jepic, plovatky, pulci čolků, znakoplavky, splešťule a jiný hmyz.
I
Zeměpis
Zeměpisná olympiáda
V kategorii A se v okresním kole umístila Anna Horáková ze 6. A na 7. místě.
V kategorii B se v okresním kole umístila Magdalena Prokopová na 9. místě.
V kategorii C se v okresním kole Adam Kabelka umístil na 40. místě.
Český jazyk
Olympiáda v českém jazyce 2022/2023
Školní kolo 10 účastníků.
1. místo Marie Rybáriková 9. A,
2. místo Karolína Boudová 8. A.
Okresní kolo 36. - 38. místo Marie Rybáriková 9. A a 61. - 64. místo Karolína Boudová 8. A. Celkem se okresního kola OČJ účastnilo 69 soutěžících.
Matematika
PišQworky
V říjnu 2022 proběhlo na naší škole nominační kolo mezi žáky, kteří projevili zájem účastnit se oblíbené soutěže. PIšQworky jsou týmová soutěž v logické hře určená pro studenty středních škol (pětičlenné týmy) a žáky druhého stupně základních škol (tříčlenné týmy) a odpovídajících ročníků gymnázií. Hráče čekají prezenční oblastní a krajské turnaje. Do soutěže se pravidelně hlásí přes 1200 týmů z téměř 600 škol.
Tým naší školy:
Lucie Martincová 7. C
Tomáš Arteňuk 7. A
Josef Povolný 7. C
Štěpán Škrašek 7. C
Tomáš Lutonský 8. C
Denis Janeček 8. A
Matěj Ježek 8. B
Jaromír Mottl 9. A
Sebastian Haken 9. A
Alexandr Šoška 9. A
Tým ve složení Tomáš Arteňuk, Tomáš Lutonský, Alexandr Šoška postoupil do krajského kola, kde skončil na 3. místě.
Pythagoriáda – školní kolo
V říjnu 2022 se konalo školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda pro 6. – 9. ročník. Na naší škole je tradicí, že se snažíme, aby se do soutěží zapojilo co nejvíce dětí, takže byla soutěž uspořádána pro všechny žáky. Během 60 minut se řeší 15 úloh, každá úloha je ohodnocena jedním bodem. Pokud žák dosáhne 9 bodů, stává se úspěšným řešitelem.
Třída
|
Počet řešitelů
|
Nejlepší řešitel
|
6.A
|
20
|
Suciu Laura – 6 b.
Tieppo Elisabetta – 6 b.
Víchová Karolína – 6 b.
|
7. A
|
21
|
Kalaš – 11 b.
Prchalová Valerie – 8 b.
|
7. B
|
13
|
Kopecká Anna – 4 b.
|
7. C
|
22
|
Procházka Dominik – 6 b.
|
8. A
|
21
|
Dimtrová Hana – 8 b.
|
8. B
|
16
|
Gregor Nathaniel – 3 b.
|
8. C
|
17
|
Semecký Ondřej – 5 b.
|
9. A
|
23
|
Rybáriková Marie – 8 b.
|
9. B
|
22
|
Koprnický Robin – 8 b. Tafičuk Jiří – 7 b.
|
Lukáš Kalaš se zúčastnil okresního kola, které se konalo 22. 11. 2022 v Liberci, kde získal 7 bodů.
Matematicko-fyzikální soutěž Náboj Junior – 25. 11. 2022
Náboj Junior je mezinárodní matematicko-fyzikální soutěž pro čtyřčlenné týmy žáků druhého stupně základní školy, které reprezentují jednotlivé školy. Celá soutěž trvá 120 minut, během nichž se týmy snaží vyřešit co nejvíce příkladů. Na začátku soutěže obdrží každý tým zadání šesti příkladů. Jakmile tým dospěje u některého z nich ke správnému, většinou číselnému výsledku, dostane zadání dalšího. Kdo vyřeší v časovém limitu nejvíce příkladů, vyhrává. Obtížnost úloh je volena tak, aby se mohli zúčastnit i žáci, kteří se soutěžemi nemají mnoho zkušeností, a přitom si přišli na své i úspěšní řešitelé matematických a fyzikálních olympiád. Úspěch většinou nezávisí jen na schopnostech jednotlivých členů, ale i na efektivní týmové spolupráci. V Náboji nejde o bezduchou aplikaci postupů naučených ze školy, ba naopak úlohy zpravidla vyžadují jistou dávku invence a důvtipu. Snažíme se, aby příklady byly netradiční a aby pomáhaly rozvíjet představivost, logické myšlení, a především zájem o matematiku a fyziku. Náboj Junior letos na několika místech v ČR zároveň, přičemž soutěžit se bude současně v České republice, na Slovensku, v Polsku, ve Francii, ve Španělsku, v Chorvatsku a v Nizozemsku.
Soutěž určená pro žáky Libereckého kraje se konala 25. 11. 2022 na Podještědském gymnáziu v Liberci, účastnilo se jí 16 čtyřčlenných týmů. Z naší školy se účastnily 2 týmy ve složení Robin Koprnický, Jiří Tafičuk, František Svatoš z 9. B, Vojta Jirkal, Marie Rybáriková z 9. A, Hanka Dimtrová z 8. A, Tomáš Lutonský z 8. C a Lukáš Kalaš ze 7. A. Týmy se umístily na 11. a 12. místě.
Matematická soutěž Pangea – 2. 3. 2023
Soutěž pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, které baví počítání. Pro tento letošní rok bylo zvoleno téma Dějiny a Zvířata. Osobnosti, které tuto soutěž letos zaštiťují, jsou František Kinský – potomek starého šlechtického rodu a Miroslav Bobek – ředitel ZOO Praha.
Na naší škole se do soutěže zapojilo 50 dětí od 5. do 9. ročníků. Řešené příklady se zasílají k dalšímu zpracování, každý řešitel se dozví, jak se umístil ve škole, v kraji, celorepublikově.
Velmi pěkného výsledku dosáhla Pavlína Libnarová z 9. B, která se umístila z 10 978 účastníků na 686. místě, což je 34. místo v kraji.
Ročník
|
Počet účastníků
|
Nejlepší výsledek na škole
|
5. A
|
6
|
Nikolas Veselý
|
6. A
|
6
|
Karolína Víchová
|
7. A, 7. B, 7. C
|
16
|
Josef Povolný
|
8. A, 8. B, 8. C
|
10
|
Denis Janeček
|
9. A, 9. B
|
12
|
Pavlína Libnarová
|
Matematický klokan – 17. 3. 2023
Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan byla vytvořena podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PF UP v Olomouci. Ministerstvem školství a mládeže ČR byl Matematický klokan zařazen mezi soutěže kategorie A – plně hrazené z prostředků MŠMT.
Soutěžící jsou podle věku rozděleni do 6 kategorií:
Cvrček (2. – 3. třída ZŠ), Klokánek (4. – 5. třída ZŠ), Benjamín (6. – 7. třída ZŠ), Kadet (8. – 9. třída ZŠ), Junior (1. – 2. ročník SŠ) a Student (3. – 4. ročník SŠ). Soutěží se ve všech krajích naší republiky v jednom termínu, obvykle v pátek ve třetím březnovém týdnu, takže žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici. Ve všech kategoriích soutěžící řeší soubor testových úloh ve stanoveném čase, přičemž vybírá jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získává soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají do vínku takový počet bodů, kolik je v kategorii úloh.
Kategorie
|
Počet účastníků
|
Nejlepší řešitel
|
Cvrček
|
49
|
Šiman Ondřej 59 b.
|
Klokánek
|
53
|
Kureš Alexandr 64 b.
|
Benjamín
|
70
|
Prchalová Valerie 99 b.
|
Kadet
|
92
|
Rybáriková Marie 78 b.
|
Výtvarná výchova
Účast žáků v soutěžích:
Komiksově-výtvarná soutěž – paměť 2. sv. války
Mezinárodní dětská výtvarná soutěž kresby a grafiky „Krásná jako kvítka…“
Svět očima dětí 2023
Rozhýbej knihu "Příběhy ožívají" v rámci Festivalu dětského čtenářství
Jeden svět dětem
Děti památkám – památky dětem / 1. místo – Alžběta Sokolíčková (7. A)
1. místo – Sára Janečková (8. A)
Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem / 2. místo v krajském kole – Sára Janečková (8. A)
4. místo – Laura Jiránková (7. A)
Hudební výchova
Účast pěveckého sboru na předvánočních akcích – Hvězda pro Mikuláše a Betlémské světlo
Hudební akademie – zájmový kroužek pro nadané děti Hra na klavír
Anglický jazyk
Olympiáda v Aj (březen 2023)
– školní kolo – 11 zúčastněných, 1 postupující do okresního kola
Jazyková soutěž
V týdnu od 6. 2. 2023 proběhla ve 3. – 5. třídách jazyková soutěž (anglický i německý jazyk). Jednalo se o zjištění úrovně slovní zásoby v těchto ročnících. Soutěž probíhala v jednotlivých jazykových skupinách stejným způsobem – prostřednictvím aplikace Kahoot. Nejlepších výsledků dosáhli dle očekávání žáci pátých ročníků. Právě vzhledem k odlišné úrovni znalostí slovní zásoby nebyly výsledky porovnávány napříč jednotlivými ročníky, nýbrž jen v těch paralelních.
Dějepis
Dějepisná olympiáda
– školní kolo – 17 zúčastněných žáků, postup 1 žáka do okresního kola, výsledek: 19. místo
Zapojení všech žáků 9. A a 9. B do výzkumného projektu Dějepis+ (zkoumání metod výuky dějepisu a historického myšlení žáků), šetření proběhlo ve dvou kolech v hodině dějepisu (Valentová, Škaloud).
Německý jazyk
Olympiáda v Nj
– krajské kolo – 8. místo (žákyně 9. A)
Dále společně připravujeme projektové dny s naší partnerskou školou v Ebersbachu, v tomto školním roce jsme po koronavirové pauze znovu navázali na úspěšnou spolupráci z minulých let. Žáci, i pedagogové jsou spokojení s novým nastavením, které spočívá v rozdělení dětí do skupin dle jejich zájmu. V tomto školním roce ZŠ Lidická nabízela např. sportovní hry, robotiku, dramatizaci pohádek a jazykové hry. V Ebersbachu měly naše děti možnost vyzkoušet taneční dílnu, rukodělný seminář, vaření, šití, žonglování, hry v přírodě, turistické výšlapy, a umělecké aktivity v muzeu v Žitavě.
Pod vedením paní učitelky Kolmanové nacvičili žáci 8. A divadelní představení složené ze scének a skečů. Předvedli jej pak svým spolužákům, žákům jiných tříd a pedagogům.
Chemie
Chemická olympiáda
- okresní kolo – Sebastian Haken (9. A) – 16. místo
Informatika, robotika
VEX IQ Challenge Slapshot, Slovenian Open
2. místo (týmová soutěž), ocenění za sportovní chování – Tomáš Arteňuk (7. A), Tomáš Bosák (7. A), Matěj Ježek (8. B)
KyberRobot
3. místo – Josef Povolný (7. C), Radek Strašil (7. C), Matěj Ježek (8. B) –
RoboJam Europe
2. místo – Lukáš Kalaš (7. A)
účastníci: Lukáš Kalaš (7. A), Josef Povolný (7. C), Matěj Ježek (8. B)
VEX Robotics World Championship
- účastníci: Tomáš Arteňuk (7. A), Tomáš Bosák (7. A), Matěj Ježek (8. B)
VEX IQ Challenge Slapshot, Czech Open
1. místo z českých týmů – Tomáš Arteňuk (7. A), Tomáš Bosák (7. A), Matěj Ježek (8. B)
- účastníci: Tomáš Arteňuk (7. A), Tomáš Bosák (7. A), Matěj Ježek (8. B), Lukáš Kalaš (7. A), Josef Povolný (7. C).
Bobřík informatiky
- účastníci: Štěpánka Jiráková (4. A), Jiří Kapras (4. A), Jakub Smihrodský (4. A), Barbora Sokolíčková (4. A), Jan Zuleger (4. A), Zuzana Dimtrová (5. A), Jakub Matoušek (5. A), Jakub Rybář (5. A), Anna Horáková (6. A), Eliška Kubáčová (6. A), Jakub Pospíšil (6. A), Karolína Víchová (6. A), Tomáš Arteňuk (7. A), Amálie Bérešová (7. A), Lukáš Fialka (7. A), Valérie Prchalová (7. A), Josef Povolný (7. C), Magdaléna Prokopová (7. C), Michaela Zemanová (7. C), Tomáš Brigant (8. A), Hana Dimtrová (8. A), Simona Grohmannová (8. A), Eliška Pazderová (8. A), Karolina Veselá (8. A), Tereza Vondráčková (8. A), Natálie Hofmanová (8. B), Tomáš Lutonský (8. C), Sebastian Haken (9. A), Daniel Kalfeřt (9. A), Marie Rybáriková (9. A), Alexandr Šoška (9. A), Pavlína Libnarová (9. B)
Sportovní soutěže
Čeps cup – florbal
4. – 5. třída – 4. místo
Florbal / základní kolo
Mladší žáci (6. – 7. třída) – 3. místo
Starší žáci (8. – 9. třída) – 3. místo
Starší žákyně (8. – 9. třída) – 2. místo
- účastníci: Kristýna Bobajevská (9. A), Karolína Boudová (8. A), Lily Jiřenová (8. A), Pavlína Libnarová (9. B), Kateřina Nešetřilová (9. A), Marie Rybáriková (9. A), Miroslava Sabelová (9. A)
Vánoční turnaj ve florbalu hrádeckých škol
Žáci (6. – 7. třída) – 2. místo
Žáci (8. – 9. třída) – 3. místo
Žákyně (8. – 9. třída) – 1. místo
Minifotbal / 8. – 9. třída
1. místo v základní skupině – Chrastava
Postup ze základní skupiny do okresního finále v LBC – ZŠ Barvířská
3. místo v okresním finále
– okresní finále / dívky (8. – 9. třída) – 3. místo – nepostup
Frýgames – florbal – Frýdlant
Žáci (7. třída) – 2. místo
Žáci (8. – 9. třída) – 4. místo
Žákyně (8. – 9. třída) – 4. místo
Mc Donald´s cup
1. – 3. třída – základní skupina – 2. místo – nepostup
4. – 5. třída – základní skupina – 1. místo postup
– okrskové finále – 2. místo – nepostup
- účastníci: Matěj Černohorský (4. A), Matěj Dočekal (4. A), Vít Hečko (5. A), Jiří Kapras (4. A), Ondřej Jurek (5. A), Marcel Kokta (5. A), Robin Kyca (5. B), Jan Skružný (5. A), Jaroslav Stránský (5. A), Vojtěch Zima (4. A)
Vybíjená open (chlapci a dívky 4. - 5. třída) – základní skupina 3. místo – nepostup
Pohár mikroregionu
5. místo – Zuzana Dimtrová (5. A), Matěj Dočekal (5. A), Tereza Grohmannová (5. A), Zina Mišotová (3. A), Amálie Rusnáková (3. A)
Účast v dalších soutěžích
Lidice pro 21. století (vědomostní soutěž)
- účastníci: Hana Dimtrová (8. A), Lily Jiřenová (8. A), Barbora Novotná (8. A), Karolina Veselá (8. A), Tereza Vondráčková (8. A)
Moje město Liberec (vědomostní soutěž)
2. místo – Alžběta Sokolíčková (7. A)
- účastníci: Amálie Bérešová (7. A), Alžběta Sokolíčková (7. A)
O nejlepší statistický plakát
- účastníci: Barbora Novotná (8. A), Kristýna Rabanová (8. A), Nicol Zulegerová (8. A)
1:0 pro němčinu (vědomostně-sportovní soutěž)
6. místo
- účastníci: Matěj Dočekal (5. A), Marcel Kokta (5. A), Ondřej Mlejnek (6. A), Lukáš Procházka (6. A), Jan Skružný (5. A), Jaroslav Stránský (5. A)
Závěr
Žáci naší školy dosáhli v roce 2022/2023 v soutěžích řady významných úspěchů. Tyto úspěchy jsou odrazem jejich talentu, píle a pracovitosti.
- Další záměry školy, zhodnocení, závěr
Očekávané problémy pro další školní rok.
Očekávané problémy školy souvisí se stavem budovy a potřebou údržby.
- Úpravy a rekonstrukce kmenových tříd a chodeb
- Řešení archivu školy.
Podpora vzdělávání na ZŠ Lidická
Od 1. 11. 2020 jsme realizovali projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická v rámci OP Výzkum, vývoj a vzdělávání. Projekt byl ukončen 31. 10. 2022. Součástí projektu byla vedle inkluze také badatelská činnost ve škole i školní družině a využití ICT v hodinách. Na projekt Podpora žáků na ZŠ Lidická navazujeme novým projektem, který je financován z OP JAK. Projekt s názvem „Kvalitní vzdělávání na ZŠ Lidická“ má rozpočet 2 022 431 Kč a jeho realizace byla zahájena 1. 1. 2023. Obsahem projektu je zajištění činnosti školního poradenského pracoviště, badatelská činnost, vzdělávání pedagogů a spolupráce s rodiči a veřejností.
Plnění koncepce školy
V základních rysech plníme cíle stanovené v koncepci školy.
Plán aktivit na další období:
Práce metodických sdružení
Jedním z hlavních úkolů Plánu rozvoje školy se stalo posílení činnosti a odpovědnosti předmětových komisí:
Úkoly předmětové komise – podrobněji:
- Řeší otázky jednotlivých oborů vzdělávání v závislosti na regionálních podmínkách.
- Rozpracovávají učební plány do jednotlivých předmětů a ročníků.
- Koordinují tematické a časové plány učiva povinných i nepovinných předmětů, z hlediska uplatňování mezipředmětových vztahů, zařazují do výuky oblasti výchovy k volbě povolání, environmentální výchovy, ochrany člověka za mimořádných situací, ochrany před násilím a prevence sociálně patologických jevů.
- Sledují vybavenost učebními pomůckami a učebnicemi, k výuce používají pouze učebnice, které mají schvalovací doložku MŠMT, navrhují opatření na zlepšení stavu vybavenosti pomůckami a učebnicemi, nákup nových učebnic a učebních pomůcek projednávají s ředitelkou/ředitelem školy.
- Sledují nové poznatky vyučovacích oborů a předmětů, zavádějí je do výuky.
- Organizují vhodný výběr vyučovacích forem, metod, didaktické techniky.
- Plánují DVPP.
- Navrhují a vyhodnocují kontrolní práce žáků, průběžné a závěrečné zjišťování znalostí žáků, zkoušek.
- Koordinují počet a obsah písemných prací žáků, sjednocují způsob klasifikace a hodnocení žáků.
- Metodicky zajišťují a koordinují péči o nadané žáky a žáky zdravotně postižené.
- Podílejí se na úpravě školního vzdělávacího programu.
- Připravují žáky na soutěže, jednotlivé soutěže přidělují vyučujícím.
- Vytvářejí plán odborných exkurzí, kulturních akcí, odborných přednášek a akcí.
- Vytvářejí a zpracovávají podklady pro výroční zprávy a sebehodnocení školy, plánování práce, vytváření dlouhodobé koncepce rozvoje školy.
Úkoly předsedů předmětových komisí:
- Vytváří koncepci práce PK, rozpracovává do ní plány práce školy a závěry z hodnocení školy a výročních zpráv.
- Metodicky řídí a kontroluje práci ostatních členů komise a usiluje o jejich aktivní zapojení.
- Vytváří plán PK, na schůzích PK jej vyhodnocuje, zajišťuje zpracování podkladů pro výroční zprávy a sebehodnocení školy.
- Podle časových možností organizuje vzorové hodiny, vzájemné hospitace.
- Kontroluje časové a obsahové plnění tematických plánů.
- Spolupracuje s uvádějícími učiteli při uvádění začínajících učitelů.
Pomůcky, učebnice
-
- Dokoupení multilicencí NNŠ
- Doplnit fond učebnic Nj
- Vybavit učitelskou knihovnu aktuálními zdroji (metodiky, didaktiky, příručky, námětovníky...)
Pedagogická práce
-
- Sebehodnocení žáků
- Formativní hodnocení
- Zavádění interaktivní výuky do všech předmětů Intenzivněji analyzovat důvody neprospěchu
- Pokračovat v testování na 1. stupni
- Zaměřit se na kvalitu komunikace osobní i elektronické:
Učitel – vedení
Učitel – učitel
Učitel – rodič, rodič – učitel
-
- Vzájemné “hospitace” pedagogů, vzájemné sdílení zkušeností získaných na seminářích – podělit se s ostatními (v rámci aprobací, oborů)
-
- Využívat dobrých nápadů, postupů, kvalitní práce jednotlivých pedagogů k ovlivňování práce ostatních pedagogů.
- Motivovat ke konstruktivistickému způsobu výuky (používat aktivizační metody výuky), upouštět od toho tradičního transmisivního (frontální výuka)
Speciálně pedagogická práce, Inkluze
-
- Zapojení většího počtu pedagogů do práce s dětmi s SPU
-
- Užší spolupráce pedagogů se speciálními pedagogy ve škole
- Sdílení zkušeností – práce s dětmi se SPUCH
- Doplňkové výukové aktivity/skupiny zaměřené na rozvoj a podporu žáků se SVP
- Role rodiny ve vzdělávání žáků se SVP – zákonní zástupci součástí speciálně pedagogické péče
- Zajištění intenzivnější spolupráce s psychologem PPP
Profesní rozvoj pedagogů
-
- Stanovení povinného počtu školení během 2 let (např. 3)
- Úkol pro ŠPP – hledat školení pro celý pedagogický sbor
- Vytvořit sdílenou tabulku zdrojů možných k využívání digitálních technologií při distanční výuce (aplikace, weby zdarma, které používáme mimo MS Teams)
- Praktické školení v oblasti moderních výukových metod (aktivizační metody výuky)
Provoz školy
-
- Problematika záchodů – dozorů,… promyslet, zda by se dalo jinak zajistit bezpečí a hygienu (vzhled?)
-
- Dodržovat pravidla slušného chování a etický kodex
-
- Vhodné lavice pro žáky – na půdě je plno lavic, které jsou nějak poškozené a již se nedají použít. Zároveň sladění lavic na začátku školního roku je prakticky nemožné.
-
- Jednotné lavice a židle v každé třídě – na začátku školního roku je velký problém sladit lavice a židle stejného typu a barvy v kmenových třídách
- Funkční žaluzie ve třídách
- Kabinet chemie a fyziky, skříně i vybavení
- Vybudovat kabinet zeměpisu a dějepisu, udělat prostor pro uskladnění lyžařského vybavení
- možnost vzniku odborné učebny hudební výchovy v plánované půdní vestavbě, menšího rozsahu bez lavic (pouze židle) ale nutnost stabilní instalace digitálního pianina a dalších hudebních nástrojů pro okamžité a operativní použití, nákup nových učebnic HV a zpěvníků Já písnička 1-5 (alespoň pro dvojici). V odpoledních hodinách by zde mohla probíhat i výuka "hry na klavír", možnost lepšího využití i klávesových nástrojů.
Spolupráce s odborovou organizací
Činnost odborové organizace má plnou podporu vedení školy. Členové MO ČMOS se podílí na řízení školy v oblasti:
- stanovení rozpočtu přídělu finančních prostředků do FKSP,
- stanovení zásad čerpání FKSP,
- hodnocení rizik školy v rámci BOZP,
- projednání kolektivní smlouvy,
- projednání zásad pro odměňování pracovníků školy,
- vyjádření se k plánu personálního obsazení školy a k propouštění pracovníků školy.
Zhodnocení a závěr
Výsledky práce školy:
- Všichni žáci byli přijati na zvolené střední školy a učiliště. Letošní výsledky přijímacího řízení lze opět považovat za velmi úspěšné, ale výsledky testování nejsou úplně skvělé. . Úspěšní jsme také byli v okresních a krajských kolech olympiád, ale účast žáků ve školních kolech je stále velmi nízká. Pokračovala výuka v česko-německých třídách. Připravujeme projekty pro další období.
- Pokračujeme v rozvoji příhraniční spolupráce – projekt svazku škol Schkola.
- Mezinárodní projekty škole pomáhají k vybavení školy nad běžný standard. Škola rozšiřuje aktivity do oblasti zdravého životního stylu. Velmi úspěšná je projektová činnost – příprava a realizace vzdělávacích projektů ze zdrojů EU.
- Škola je velmi aktivní v oblasti prevence sociálně patologických jevů. Zaměřili jsme se na podporu a organizaci mimoškolních aktivit. Podali jsme společný projekt hrádeckých škol v rámci Dotačního programu Libereckého kraje. Projekt nebyl schválen, ale je v plné výši podpořen městem Hrádek nad Nisou a bude realizován od září 2022.
- Rozvíjíme aktivity v oblasti minimalizace šikany, kyberšikany a bezpečného klimatu ve škole.
- Novým tématem je pro nás ROBOTIKA. Rozvíjíme činnost místního centra robotiky – Klub robotiky ZŠ Lidická.
- V letošním roce se úspěšně realizovaly stavby, které zlepšují prostředí a vybavení školy. Financování staveb zajišťuje město Hrádek nad Nisou z projektů a vlastního rozpočtu.
Výroční zprávu projednala a schválila Školská rada ZŠ Lidická dne ....