4.1.1 Vysvětlení cílů projektu.
Máme vytvořenou regionální příhraniční síť vzdělávacích školských zařízení – Svazek škol Š:schkola. V rámci svazku jsme vytvořili společný vzdělávací program česko – německé výuky na základních školách a v minulém programovém období jsme se zaměřili na tématiku ekologie a ochrany životního prostředí. Naše školy nyní slouží jako modelová pracoviště pro ostatní školská zařízení v Euroregionu Nisa. V této úspěšné činnosti chceme pokračovat.
Ve svazku škol je samozřejmostí společná výuka, společné pobyty, společné volnočasové aktivity, dvojjazyčné vzdělávací programy. Tento princip budeme rozvíjet i nadále. V projektu jsou zařazeny aktivity rozvíjející společnou výuku českých a německých žáků a navazující společné vícedenní pobyty. Zaměříme se také na rozvoj mimoškolní spolupráce: česko – německé prázdninové tábory.
Od roku 1999, kdy vznikl svazek škol, stále rozvíjíme společný vzdělávací program. V souvislosti se změnami ve společnosti, vývojem pedagogiky i moderních trendů ve vzdělávání, je třeba náš vzdělávací program stále inovovat. Jazyky jsou sice stále prioritou vzdělávání na obou stranách hranice, ale stále se mění metody a formy, ICT prostředky a vzdělávací programy, kompetence žáků i učitelů.
Od začátku naší spolupráce jsme věděli, že bude potřeba do hloubky poznat společenské a kulturní specifika našich partnerů. Intenzivně jsme si předávali informace, ale dnes už víme, že tento proces nebude nikdy ukončen. Do vzdělávacího systému svazku přicházejí stále noví žáci a pedagogové, a tak opakujeme osvědčené činnosti a hledáme nové inspirace a postupy k odbourávání bariér.
Na obou stranách hranice se setkáváme s tím, že upadá zájem o tradiční řemesla, která však mají stále své široké uplatnění v hospodářství, ale na trhu práce je nedostatek pracovníků vzdělaných v těchto oborech. Naším cílem je připomenutí tradičních řemesel. Každý partner v projektu bude pověřen přípravou metodicky a didakticky kompletních výukových programů, které budou dvojjazyčné a na jejich přípravě se budou podílet mimo žáků, pedagogů i odborní experti. V rámci projektu budou výukové programy prakticky vyzkoušeny žáky všech partnerských škol svazku. Programy budou vypracovány pro tři věkové skupiny, pro každou skupinu pět vzdělávacích programů.
V průběhu projektu vytvoříme technické zázemí pro realizaci programů a vytvoříme 15 vzdělávacích programů. Každá škola pak realizuje 21 výjezdů do partnerských škol, kde si vyzkouší a ověří v rámci projektových a setkávacích dnů programy, které připravili ostatní projektoví partneři. Cílem je seznámení žáků i pedagogů s řemesly na obou stranách hranice a přenos informací na žáky základních škol a jejich směřování při volbě povolání.
4.1.2 Výsledky projektu
Prosperující síť školských zařízení.
Trvalý pokrok v rozvoji jazykových kompetencí a dovedností češtiny a němčiny žáků i učitelů svazku.
Aktuální vzdělávací program odpovídající současným požadavkům společnosti a trendům ve vzdělávání.
Uplatnění vzdělávacího programu ve společném vzdělávání žáků svazku škol.
Program odbourávání společenských a kulturních bariér v rámci svazku škol.
Vytvoření dvojjazyčných programů v rámci tradičních řemesel v Trojzemí a jejich vyzkoušení žáky svazku.
4.1.3 Vysvětlení obsahu a aktivit projektu
V rámci rozvoje sítě škol vytvoříme ICT strukturu pro společné plánování a realizaci projektu. Ve společném webovém prostoru vytvoříme sdílené kalendáře a adresáře, které nám pomohou s plánováním ověřování vytvořených programů, předáváním zkušeností a informací.
Náš vzdělávací program je v procesu stálého vývoje, oprav a doplňování. Značnou změnu přinese zařazení prvků vědy, techniky, řemeslných dovedností a tradic. Společný tým pedagogů svazku škol v průběhu tvorby a testování vzdělávacích programů vytvoří odpovídající kapitoly k doplnění vzdělávacího programu a přizpůsobí stávající novému obsahu, metodám a formám práce.
Všechny školy vytvoří a vybaví v rámci projektu prostory, ve kterých bude následně výuka probíhat.
V oblasti obrábění počítáme s nákupem počítače, grafického software a 3D tiskárny, materiálu na obrábění a čtyřmi soustruhy, stoly a skříněmi.