Na prvním stupni se děti setkávají, dle vybraného okruhu, u nás na škole nebo cestují autobusem do školy v Hartau. Žáci se s partnerskými třídami sešli již na konci září na společném pobytu v Doksech. Pobyty byly úspěšné a setkali jsme se s velmi pozitivními reakcemi dětí. Žáci absolvovali řadu seznamovacích aktivit a her (kromě dětí poznali i vyučující z Hartau), večerní táborák s opékáním buřtů a výlet parníkem po Máchovu jezeru.
Od listopadu probíhají společná setkání. Ta jsou zařazena do výuky vždy v pátek jednou za 14 dní pro dvě české a dvě německé třídy a žáci se věnují vybranému tématu. Na jednotlivých stanovištích budou žáci dva měsíce a následně si vyberou jiné. Děti si mohou vybírat z 8 okruhů podle svého zájmu. Mezi nabízenými aktivitami je např. vyrábění dekorací, robotika, tanec, pečení, vycházka a poznávání okolí Hrádku nad Nisou a Hartau, netradiční míčové hry nebo keramika.
1. 12. 2022 pojedou v rámci společných setkání ještě žáci 3. A a 4. A do divadla v Zittau na pohádku Šípková Růženka.
Mezi další společné aktivity bude od prosince 2022 patřit i společný plavecký výcvik 2. tříd ve Stráži pod Ralskem.
Zeptali jsme se paní učitelky Mgr. Jany Večerníkové:
-
Jaké jsou zpětné reakce žáků na Č-N spolupráci?
Přestože většina žáků 1. stupně se poprvé účastní společných setkání, jsou reakce i ohlasy kladné. Dětem se zvolené aktivity líbí a jsou spokojeny. Ze Schkoly Hartau jsme obdrželi rovněž velice kladné reakce.
-
Jak se děti vzájemně snaží? Jak se jim daří komunikace?
V jednotlivých skupinách je vždy polovina žáků z Hrádku n. N. a polovina z Hartau. Chceme docílit toho, aby se děti při práci ve dvojicích nebo menších skupinách poznaly a byly schopny spolupracovat i přes jazykovou bariéru, která hlavně u žáků 1. a 2. ročníku je. V průběhu prvních setkání se žáci spolu snažili komunikovat a díky přítomnosti německy (i česky) hovořících pedagogů a asistentů vše proběhlo bez větších problémů.