Cílem kyberšikany je vědomé zesměšnění, ohrožení a ublížení druhému pomocí mobilu, internetu, kamery, e-mailu či videa tím, že agresor zveřejní hanlivé nebo intimní zprávy či obrázky bez souhlasu oběti. Ať je poškozený učitel nebo spolužák, vždy se jedná o újmu dlouhodobou, se kterou se oběť složitě vyrovnává a mnohdy nese následky celý život. S kyberšikanou si nevědí rady rodiče, kteří s novými médii často neumějí zacházet ani na takové úrovni jako jejich děti, ani učitelé a výchovní poradci, kteří se mnohdy spoléhají na policii, neboť nedokážou kyberšikanu objasnit.
ZMLAŤ HO, točím to!
Rvačky v přímém přenosu – to je novodobá zábava našich dětí.
Bitky žáků v přímém přenosu, tajně natáčený učitel tělocviku převlékající se do cvičebního úboru, matikářka, po které studenti hází suché rohlíky. Po internetu dnes kolují tisíce podobných videozáznamů, při jejichž sledování často běhá mráz po zádech. Jedná se o druh šikany, která využívá mobilní telefony, pagery, internet nebo e-maily. Řeč je o kyberšikaně.
Řada jejích projevů spadá do oblasti kriminálních činů. Nejčastěji jde o zasílání obtěžujících, urážlivých nebo útočných e-mailů, SMS zpráv, vytváření ponižujících blogů nebo webových stránek.
Na školách se navíc v poslední době rozšířila další nebezpečná odnož kyberšikany - natáčení rvaček spolužáků nebo ponižujících scén, v nichž hlavní roli hrají kantoři, a další šíření těchto scének po internetu. "Právě to může být extrémně nebezpečné. Pokud student natočí spolužáka či kantora v nějaké značně ponižující situaci a video pověsí na internet, kde se na něj může podívat neomezené množství lidí, pak tím mnohonásobně zvyšuje utrpení a trauma oběti".