Przejedziemy na rowerze wschodnią częścią Ścieżki Drzew prowadzącej do Hrádka nad Nisą i okolic. Odwiedzimy siedem ich przystanków, na których dowiesz się ciekawostki o drzewach, które towarzyszą nam w miastach i ich okolicach.
Cała trasa ma około 26 km długości i czeka na Ciebie przewyższenie około 400 m. Nie zapomnij zabrać ze sobą przekąski, po drodze możliwości orzeźwienia są ograniczone. Trasa prowadzi częściowo po zwykłych drogach i dlatego nie jest do końca odpowiednia dla najmniejszych rowerzystów.
Jeśli przyjechałeś samochodem, zostaw go na jednym z parkingów w centrum miasta. Wycieczka rozpoczyna się w parku przy szkole podstawowej między ulicami Smetanova i Školní. W parku znajdziemy łącznie 11 gatunków drzew. Najciekawszy jest maj i czerwiec, kiedy większość z nich kwitnie.
Z parku przechodzimy na Górny Rynek i ulicę 1. máje i dalej na południe do następnego przystanku na trasie, miejskiego Parku. Podobnie jak w parku przy szkole, rośnie w nim wiele egzotycznych gatunków. Do parków i ogrodów trafiały ze względu na swoje istotne właściwości - masywny wzrost, atrakcyjne kwiaty czy kolorowe jesienne kolory. Wiele z nich zostało już udomowionych w naszym kraju i spotykamy je również w naturze.
Przejeżdżamy przez park, schodzimy do Dolnego Rynku i jedziemy dalej ulicą Tovární w kierunku miejscowości Chotyně. Po 300 metrach dojeżdżamy do parku należącego do lokalnej organizacji Związku Rybaków Czeskich. Warto również odwiedzić kamień wędkarski znajdujący się w parku. Kamienie wędkarskie wyznaczają granice łowisk. Pochodzi z 1565 roku i został przeniesiony do parku z Białego Potoku na granicy czesko-niemieckiej.
W przeciwnym kierunku przepływu Nysy dojedziemy do miejscowości Dlouhe Mezi i dalej do Chotyně. Skręcamy w lewo i jedziemy dalej w przeciwnym kierunku przepływu Potoka Václavickiego. Kolejny przystanek na ścieżce dydaktycznej znajduje się na końcu szlaku turystycznego pod zamkiem Grabštejn. Zimą oddany jest drzewom. Jeśli więc wybierasz się na wycieczkę jesienią lub zimą, możesz spróbować zidentyfikować drzewa w okolicy na podstawie zdjęć na tablicy.
Kontynuujemy podążanie drogą do Václavic. Po drodze mijamy Grabštejnský Rybnik i Václavicką Zaporę. W prawym zakręcie, na skrzyżowaniu dróg pod numerem opisowym 235, znajduje się statuetka św. Jana Nepomucena. Jedziemy dalej przez dolinę i skręcamy w kierunku Uhelnej. Na skrzyżowaniu dróg znajduje się znak odnoszący się do stojącej kilkadziesiąt metrów dalej potężnej wierzby. Tutaj poznasz różne gatunki wierzb i innych drzew rosnących wokół wód.
W kierunku Uhelnej wspinamy się wokół sadu orzechowego do Spalonej Lipy. Ponad 30 lat temu w lipę uderzył piorun i drzewo zostało poważnie uszkodzone pożarem. Lipa niemniej jednak znalazła w sobie wystarczającą siłę i przywróciła prawie całą koronę.
Po zwiedzeniu Spalonej Lipy skręcamy w prawo na południowy wschód. Wkrótce dojedziemy do Krzyża Szkolnego stojącego w cieniu dwóch ogromnych lip. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż farmy wiatrowej do zielonego znaku turystycznego. Na skrzyżowaniu Pod Výhledy skręć w lewo na znaku. Przy lesie zostawiamy znak w lewo i jedziemy dalej łąkową ścieżką w kierunku granicy. Ze szczytu płaskiego grzbietu rozciąga się szeroki widok na Góry Izerskie, Ještěd, Góry Łużyckie i Kotlinę Żytawską. Jeśli chcesz jeszcze lepszy widok, możesz udać się na wzgórze Výhledy.
Po drodze przekroczymy granicę Polski i jedeziemy pod pomnik ofiar I wojny światowej na Jasnej Górze. Spod pomnika zjeżdżamy doliną w dół do centrum miejscowości z przystankiem autobusowym. Na szczególną uwagę zasługuje niewielka ekspozycja geologiczna na działce przy przystanku.
Jedziemy dalej na zachód ulicą Sportową. Jedziemy dalej drogą do miejscowości Opolno-Zdrój. Tutaj możesz zobaczyć mały park z ciekawym mokradłem pośrodku tuż przed główną drogą. Jedź główną drogą w lewo i po 4 km ponownie skręcamy w lewo w kierunku Kopaczowa. Na zakręcie możemy na chwilę zatrzymać się i zobaczyć kopalnię odkrywkową węgla brunatnego oraz elektrociepłownię Turów.
Po przybyciu do Kopaczowa ponownie przekroczymy granicę państwową i wrócimy do Czech do Oldřichova na Hranicích. Ostatnią tablicę Ścieżki Drzew na tym odcinku znajdziesz na przystanku autobusowym. Jest poświęcony odwiecznemu partnerstwu między drzewami a domami ludzkimi. Tutaj dowiesz się o powodach, dla których nasi przodkowie doprowadzili do sadzenia drzew w pobliżu budynku i dla których do dziś sadzimy drzewa w miastach. Powody te stają się jeszcze bardziej naglące wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi.
Od powrotu do początku wycieczki, do parku przy szkole podstawowej, dzieli nas niecałe 3 km. Przejedziemy przez Oldřichov na Hranicích do ronda na drodze nr 35. Przejeżdżamy przez nią i jedziemy ulicami Oldřichovská i Husova do centrum. Przy Świątyni Pokoju skręcamy w lewo i wracamy do parku.
Po powrocie do domu zwróć uwagę na drzewa wokół domu. Czy po dzisiejszej wyprawie spojrzysz na nie inaczej niż wcześniej?