Most przez Nysę Łużycką z typowym łukiem jest zauważalną budową Chotyni. Przyjedzie do niego każdy rowerzysta, który wędruje wzdłuż rzeki. I jeżeli jedzie tylko z Liberca do Hrádka, lub planuje jazdę aż do Bałtyku ścieżką rowerową Odra-Nysa. Zaraz za mostem znajduje się rozległa laka, która obecnie służy jako wielki areał sportowy. Największą przestrzeń zajmuje boisko do piłki nożnej. Około niego jest wyasfaltowana droga o długości około 500 metrów na inline łyżwy. Na jednym odcinku jest urozmaicona odcinkiem z mniejszym i większym falowaniem, idealnym do technicznych ćwiczeń początkujących. Na przestrzeni trawiastej rozmieszczono kilka rodzajów huśtawek, duża piramida linowa i inne elementy gier. W tych miejscach są brzegi uformowane tak, aby było możliwe zejście do rzeki.
Nie musicie się obawiać, że nie mieli byście gdzie posiedzieć. Wzdłuż drużek i na przestrzeni trawiastej znajduje się duża ilość ławeczek. Najładniejsze miejsce do siedzenia oferuje jednak taras nad rzeką znajdujący się w pobliżu mostu. Wykorzystano tu fundamenty Starego Młyna, który spłonął w roku 2005.
Najbardziej popularnym zabytkiem Chotyni jest zamek Grabštejn. O jego uratowanie walczono w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Na części zamku były zburzone dachy, a najcenniejsze wnętrza były zdewastowane. Stopniowo udawało się naprawiać zamek i uratować go od najgorszego. Dzięki dużemu zastrzykowi finansowemu wielką naprawę na wpół zburzonego obiektu dokończono w roku 2010. Zamek Grabštejn jest obecnie Narodowym Zabytkiem Kultury. Co oferuje? Kilka okręgów wycieczkowych, włącznie jednego uszytego na miarę dla dzieci. Na pewno warto wspiąć się na wieżę, która oferuje widok na wierzchołki Gór Łużyckich i widok na podgrodzie z perspektywy ptaka. Następnym unikatem jest oczywiście renesansowa kaplica św. Barbary wykraczająca swoją wartością artystyczną i historyczną daleko poza granice.