„Silnice v úseku od Chrastavy po odbočku ke hřbitovu bude pro řidiče uzavřená zhruba tři a půl měsíce“, říká hlavní stavbyvedoucí Stavitelství Řehoř Petr Junek. „Důvodem uzavírky je to, že stavbaři budou v tomto místě pokládat do komunikace potrubí. Budou tam moci projet pouze lidé, kteří v místě bydlí, pak autobusy veřejné dopravy a také vozy integrovaného záchranného systému.“ V letošním roce bude silnice přes Václavice v různých úsecích, podle toho, jak stavba bude pokračovat, uzavřená až do konce listopadu. Práce tam jsou ale naplánované na dva roky a pokračovat tak budou i v roce 2025.
„Stavbu budeme částečně financovat z dotace Operačního programu životní prostředí 2021 – 2027 Ministerstva životního prostředí a částečně z Fondu Turów,“ upřesňuje vedoucí Odboru dotací, rozvoje města a kultury Jana Matušková. „Přivedení vody do Václavic je velmi přínosné, protože v dnešní době jsou tam lidé odkázaní na odběr vody ze studní, která není pitná, ale užitková. Navíc zejména v létě voda ve studních klesá, a trpí tak jejím nedostatkem. Celá řada majitelů nemovitostí vodu ze studně různě převařuje nebo si vozí balenou. Pokud má kdokoliv pitnou vodu přivedenou až do domu, tak je to diametrální změna v jeho prospěch,“ popsal místostarosta Pavel Farský. Vodovod povede přes celé Václavice. „Nově bude na vodovod napojených zhruba 350 obyvatel. Délka vodovodní sítě včetně přípojek je bezmála 9 250 metrů,“ zmiňuje Jana Matušková. Projekt řeší také stavbu tří podzemních požárních nádrží, které jsou nezbytnou součástí plánovaného vodovodu. Kromě zásobení obyvatel pitnou vodou bude vodovod sloužit i pro požární účely.
Stavět by Společnost vodovod Václavice, kterou tvoří dvě stavební společnosti, a to Stavitelství Řehoř, s.r.o., a PORR, a.s. Přičemž první jmenovaná bude mít na starostí výstavbu vodovodu, druhá pak zajistí vyasfaltování silnice. Město Hrádek si na výstavbu najalo takzvaného správce stavby. „To je u nás novinka. Jde o první investici v Hrádku, kde se pokusíme zavést institut správce stavby, který bude zastupovat město. To jsme tu ještě neměli,“ upřesňuje místostarosta. „Stavba to nebude jednoduchá, protože zhotovitel musí mimo jiné zkoordinovat práce se Severočeskou vodárenskou společností (SVS) kvůli přivaděči z Machnína,“ říká vedoucí Odboru investic a správy majetku města Jiří Palas. „Jedná se o úsek Pekařka – Václavice – Uhelná.“
Část financí bude město čerpat z Fondu Turów. Vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v dole Turów u hranic s Českem. Pokračování těžby a plánované rozšíření dolu ohrožují zdroje vody v příhraničních oblastech. V rámci kompenzací škod vyplatily proto před dvěma lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,1 mld. Kč). Zhruba 35 milionů eur (876 mil. Kč) z kompenzací šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky přes 900 milionů korun. Vodovod ve Václavicích je už třetím projektem hrazeným z Fondu Turów. Loni v létě zahájila Severočeská vodárenská společnost (SVS) práce na úpravně vody Machnín, v dubnu začala stavba vodovodu v Chrastavě - Horním Vítkově. SVS připravuje ještě stavbu přivaděče, který přivede vodu z Machnína do obou příhraničních lokalit, náklady odhaduje na 400 milionů korun. Vodovod v Hrádku nad Nisou je třetím projektem, který získal podporu z Fondu Turów. Krajští radní v minulých dnech rozhodli podpořit bezmála 24 miliony korun také zpracování projektů na zajištění pitné vody na Frýdlantsku. Přípravu tam zkomplikovali vlastníci pozemků a hledání tras, kudy vodovody vést. Na Frýdlantsku by se tak mohlo začít v roce 2027.