Myšlenkou na vlastní domov pro seniory, který by sloužil zejména obyvatelům Hrádku nad Nisou, se vedení města v čele s tehdejším starostou Josefem Horinkou začalo zabývat před více než osmi lety. Se stavbou se započalo v roce 2022 a první obyvatelé se začali stěhovat letos v srpnu. Nový domov seniorů se čtyřiadvacetihodinovou službou a oddělením se zvláštním režimem pro lidi s Alzheimerovou nemocí má kapacitu 36 klientů. „Třípodlažní dům je postavený v pasivním standardu plus. V přízemí se nachází recepce s prostorem pro posezení a ordinace lékaře s čekárnou. K dispozici jsou tam pokoje odlehčovací služby, kaple s knihovnou, malá tělocvična a zázemí pro personál,“ popisuje starosta Pavel Farský s tím, že ve středu pater je vždy umístěná prosklená sesterna, malá kuchyňka a společenská místnost. Obyvatelé domova mají krásný výhled do městského ovocného sadu a k užívání mají zahradu s rybníčkem a altány. Domov seniorů postavilo za čtvrt miliardy korun město Hrádek nad Nisou. Sociální zařízení provozuje Liberecký kraj, který jej po pěti letech získá do svého vlastnictví.
Letos byl z našeho kraje do soutěže vybrán Dům pro seniory v Hrádku nad Nisou. Cenu ministra pro místní rozvoj, kterou in memoriam obdržel bývalý starosta Josef Horinka, převzala jeho žena Jana. „Moc si vážím toho, že jsem společně se starostou Pavlem Farským a místostarostou Jaroslavem Poláčkem mohl být na udílení cen přítomen a Pepovi tam nahoru za všechno znovu poděkovat,“ říká hejtman Libereckého kraje a radní Hrádku nad Nisou Martin Půta. „Cena byla napsaná právem na Pepovo jméno. Když jsme ho zmínili a přidali k tomu velmi stručný popis jeho působení v Hrádku, tak celý sál povstal a tleskal ve stoje,“ popisuje atmosféru v sále starosta. „Na fotografiích to naštěstí vidět není, ale bylo opravdu těžké udržet se bez viditelných slz. Skvělé bylo, že s námi jela Jana Horinková, která na závěr předávání promluvila. Všechno to bylo umocněné tím, že cenu dostal za úkol předat Martin, což bylo pro nás velmi milé překvapení, a až později jsem se dozvěděl od paní senátorky Leny Mlejnkové, že kvůli tomu odložil služební cestu do Bruselu. Tato cena je jen další důkaz starostovské geniality Josefa Horinky. Pepo děkujeme, byl jsi tam s námi.“ Že předání křišťálového srdce bylo velmi dojemné, potvrdil i místostarosta Hrádku Jaroslav Poláček. „Když v čele hlavního sálu Valdštejnského paláce přebírala paní Horinková cenu a vedle ní stáli z jedné strany starosta a z druhé hejtman, všichni pochopili, že jsou to ti nebližší bývalého starosty Josefa Horinky. Celý sál v tu chvíli povstal a slzy dojetí měli v očích všichni.“
V desátém ročníku soutěže Komunální projekt roku se sešlo 99 přihlášených projektů uskutečněných mezi 1. lednem 2023 až 2. zářím 2024. Projekty se ucházely o prvenství v devíti soutěžních kategoriích: Sociální projekt roku, Veřejné zdraví a sport, Veřejná zeleň, Kulturní a vzdělávací činnost, Odpadové hospodářství, Utváření veřejného prostoru, Chytrá obec, Ekologický projekt roku a Bezpečný úřad. Součástí je také udílení Ceny ministra pro místní rozvoj a Zvláštní ceny hodnotitelské komise. Ocenění ze soutěže Komunální projekt roku 2024 zamířila kromě Hrádku nad Nisou také do Brna, Milovic, Bohumína, Čepřovic, Prosetína, Hrobčic, Prahy 13 a Chlumu.
Absolutním vítězem 10. ročníku celostátní soutěže Komunální projekt roku se stalo město Brno s projektem Dům pro Julii, prvním dětským lůžkovým hospicem v ČR. Dům pro Julii je prvním dětským lůžkovým hospicem v České republice. Projekt má ambici změnit přístup k dětské paliativní péči, s níž se v našem prostředí teprve seznamujeme. Zařízení poskytuje komplexní zdravotní, terapeutickou, sociální, psychoterapeutickou a duchovní pomoc těžce nemocným dětem a mládeži a jejich rodinám, kterým umožňuje zůstat spolu i v těžkých chvílích. To vše v moderním objektu obklopeném vzrostlou zahradou, což plnohodnotně nahrazuje sterilní nemocniční prostředí. Dům pro Julii vznikl díky spolupráci města Brna a neziskové organizace Dům pro Julii, která jej na základě smlouvy o výpůjčce provozuje.