Už během prázdnin se celá škola vyklidila. V Hrádku nad Nisou není žádná volná budova, kam by se všech 131 dětí, které v Loučné navštěvují mateřskou a základní školu, vešlo. „Prostory jsme pro ně našli ve spolupráci s řediteli školských zařízení,“ říká starosta města Pavel Farský. „Chtěl bych poděkovat ředitelce MŠ a ZŠ v Loučné, že se složité situace zhostila statečně a my tak můžeme školu zmodernizovat najednou.“
Děti od září dochází do různých prostor. „Tři třídy dětí z MŠ v Loučné se na rok přestěhovaly do nově zrekonstruované části Mateřské školy v Liberecké ulici, do bývalého výměníku,“ popisuje ředitelka MŠ a ZŠ Loučná Božena Látová. Společně s dětmi tam jsou učitelky, kuchařka a uklízečka. Provoz školky od 6 do 16 hodin zůstal zachovaný. „Jedna třída speciální mateřské školy dochází do Komunitního centra Seník, kde se zároveň učí i dvě třídy žáků ZŠ speciální,“ pokračuje s výčtem ředitelka. „Tam sídlí i naše školnice, která dělá svačinky pro MŠ a ZŠ speciální. Mateřská škola má z organizačních důvodů kratší provozní dobu, a to od 7 do 15 hodin.“ Žáci z přípravné třídy a žáci 1. až 4. třídy dochází do budovy ŽŠ T. G. Masaryka. Žáci 5. a 6. třídy se učí v Klubu mládeže. A žáci 7., 8. a 9. třídy se přesunuli do zrekonstruovaných prostor Schubertovy vily.
Budovu školy bude rekonstruovat jablonecká firma TERMIL, s. r. o. „Jsme na úplném začátku, teprve jsme stavbu začali vybavovat stavebními buňkami, abychom měli zázemí,“ říká Jan Žofčin ze společnosti TERMIL, který má na starosti přípravu výroby. „Aktuálně děláme sondy do skladeb konstrukcí a začnou první bourací práce uvnitř učeben.“
Podle projektanta Radka Novotného se v budově školy budou měnit dispozice. „Mateřská škola bude umístěná v přízemí a prvním patře. Bude mít samostatný vstup. Budou tam umístěné děti od tří do čtyř let a jedna třída mateřské školy speciální. V patře pak předškolní děti." V rámci rekonstrukce se výtah pro imobilní děti i žáky změní v evakuační. Škola je díky němu bezbariérová. Přibude i nové evakuační schodiště. Škola pak bude ve zbytku prostoru, včetně původního bytu školnice. „Paní školnici jsme nevyhnali na ulici, ale nabídli jsme jí náhradou městský byt,“ dodává starosta.
Rekonstrukce se dotkne celé budovy. „V rámci stavebních úprav se upraví dispozice, zrekonstruují se podlahy a nainstalují se nové akustické podhledy,“ popsal už dříve projektant Radek Novotný. „Počítá se i s novým sociálním zařízením v přízemí, protože to původní už dosluhovalo,“ zmiňuje vedoucí odboru investic a správy majetku Jiří Palas. „Změní se vstup do tělocvičny. Už se nebude chodit sklepem.“ Namísto stávajících šaten vznikne nově odborná učebna cvičných dílen na rozvoj polytechnického vzdělávání. Cvičná kuchyňka se přesune s novým vybavením do větších prostor řešených jako cvičný byt. Třídy se zvětší tak, aby mohly vzniknout relaxační kouty s rehabilitačními prostory. Počítá se i s kanceláří pro hospodářku školy a denní místností pro učitele.