„Na uvedené číslo se poškozenému prostřednictvím komunikační sítě ozval zájemce o koupi,“ popisuje podvodné jednání mluvčí krajské policie Libereckého kraje Klára Jeníčková. „Domluvili se na přepravě zboží kurýrní službou a prostřednictvím odkazu z této služby i platbu. Zájemce zaslal odkaz prodávajícímu s tím, že po jeho rozkliknutí se mu převedou peníze zasílané za zimní sadu kol. Po přesvědčování že tímto způsobem to takto opravdu funguje, si odkaz prodávající otevřel a uvedenou platbu potvrdil.“ Místo očekávané platby za zboží mu z jeho účtu mu podvodník odcizil 19 514 korun." Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který dle trestního zákoníku hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
Jak se vyhnout podvodu?
Pokud něco PRODÁVÁTE, není potřeba otevírat VAŠE internetové bankovnictví, ani k němu kupujícímu poskytovat jakékoli údaje! K prodeji kupující potřebuje POUZE číslo vašeho účtu a banku.
U všech finančních transakcí prostřednictvím internetového bankovnictví je potřeba přemýšlet. Všímat si při otevření stránky indicií a rozdílů, např. ve zpracování stránky nebo v názvu internetové adresy. Na první pohled nemusí být odlišnosti patrné.
Nakupovat pouze od ověřených prodejců, přečtěte si komentáře a hodnocení obchodu či obchodníka, potom teprve nakupujte.