Bývalý tovární areál Bekon v dolní části centra Hrádku prochází kompletní přestavbou. Demoliční práce tam začaly v březnu letošního roku. Stavbaři tam zbourali všechny budovy kromě bývalé ředitelsko-provozní budovy, která je součástí uliční čáry, Václavské ulice a komína. Aktuálně do areálu nastoupila stavební firma, která začíná stavět městský depozitář s archivem, dům sportu a polikliniku. „Kolem komína se provádí plno prací. Z posouzení kvality podloží od geologa vzešlo, že je velmi špatné. Statik zase potvrdil, že kvůli objemu komína neodpovídá velikost základů,“ vysvětluje starosta města Pavel Farský. „Umístili jsme proto na něj monitorovací zařízení, abychom měli pně pod kontrolou, co s komínem dělá stavební činnost.“
Rada města vybírala podle starosty ze dvou možností. První variantou bylo komín zbourat. Tou druhou bylo komín opravit. „Víceméně nic mezi tím není. Je tam sice třetí možnost, že by se s komínem nedělalo vůbec nic, protože stojí a drží. Ale při jakémkoliv zásahu kolem něj je na monitorovacím zařízení vidět, že komín dost intenzivně reaguje. Proto varianta, že se s ním nebude dělat vůbec nic je nesmyslná a bylo by to hazardování.“ Rada města po zvážení okolností a vyslechnutí odborných názorů rozhodla, že se v těsné blízkosti paty komína udělají nové základy.
Na projektu k sanaci komína se podle projektanta Vojtěcha Feigla z projektové kanceláře David podílejí jednak statici, kteří dělali areál Bekon jako takový, a také geotechnici z firmy KELLER - speciální zakládání, spol. s.r.o., kteří se zabývají speciálním zakládáním staveb. Připravuje se podrobná prováděcí dokumentace. „Základová patka komína bude obehnaná pilotovou stěnou. Předpokládáme, že podél celého obvodu základové patky by mělo být 32 pilotů do hloubky 20 metrů. Vše vyjde ze statických výpočtů a následných opatření,“ popisuje Vojtěch Feigl. „Tyto piloty budou na své horní hraně svázané železobetonovým věncem a provázané s tou stávající základovou patkou.“ Cílem je, aby se základ komína, který je úzký a mělký, nikam nepohnul. „Když to řeknu laicky, ty zeminy, které jsou pod komínem, sevřeme do krabičky, a tam zůstanou. Už se nebudou mít kam pohnout,“ dodává projektant.
Práce by podle starosty Pavla Farského měly začít v prosinci. „Práce budou muset proběhnout rychle, dokud jsou na místě vrtné plošiny. Rádi bychom, aby se na prohlubování základů komína začalo ještě v prosinci.“ Tím ale sanace komínu neskončí. Už v roce 2022 stavební firma SA-RPOS servis, s.r.o., opravila narušené zdivo komínové hlavy, hromosvodové soustavy a odstranila uvolněné části vnějšího pláště. Komín se zastřešil proti vnikání srážkové vody. Práce tehdy přišly na 466 tisíc korun. „Čeká nás ještě jedna povinnost, a to vysprávka spár a penetrace druhé části dříku komína. Jinak komín je v pořádku,“ dodává starosta.