Zveřejnění vyhlášky na úřední desce >>> | Zveřejnění vyhlášky ve sbírce právních předpisů ÚSC >>>
Zastupitelstvo města Hrádek nad Nisou se na svém zasedání dne 24. 04. 2019 usnesením č. 04/076/ZM/19 usneslo vydat v souladu s ustanovením § 10 písm. a) a d) a § 84 odst. 2 písm. h) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a na základě ustanovení § 5 odst. 6 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku (dále jen „vyhláška“):
Čl. 1
Úvodní ustanovení
- Činností, která by mohla narušit veřejný pořádek a občanské soužití ve městě Hrádek nad Nisou (dále jen „město“) je jednorázové, nahodilé používání strojů a zařízení způsobujících hluk (např. sekaček na trávu, cirkulárek, motorových pil a kos, křovinořezů, brusek, kompresorů, drtiček větví apod.) v nevhodnou denní dobu (dále jen „používání strojů a zařízení způsobujících hluk“),
- Cílem této vyhlášky je zlepšení pohody bydlení a pobytu v otevřených prostorech v zastavěném území[1]) města, a to přiměřeným omezením činností uvedených v odst. 1, jakož i zmírnění takového omezení ve výjimečných případech, a to prostřednictvím stanovení konkrétních výjimek.
- Dlouhodobé hlukové zatížení životního prostředí a ochranu před hlukem, který svou velkou intenzitou a délkou trvání hlukové zátěže může ohrozit zdraví obyvatelstva, upravují zvláštní zákony.[2])
- Ochranu nočního klidu upravuje zvláštní zákon.[3])
Čl. 2
Omezení používání strojů a zařízení způsobujících hluk
Každý je povinen zdržet se v neděli, státní svátek[4]) a ostatní svátek[5]), a to v době od 06:00 hodin do 14:00 hodin a od 19:00 do 22:00 hodin, používání strojů a zařízení způsobujících hluk, a to:
-
- na veřejných prostranstvích v zastavěném území města - zcela;
- na jiných místech v zastavěném území města - jen pokud hluk v intenzitě způsobilé narušit veřejný pořádek přesáhne mimo jím vlastněnou (popř. na jiném právním základě užívanou) nemovitost.
Čl. 3
Výjimky z omezení činnosti
Zákaz používání strojů a zařízení způsobujících hluk neplatí:
- v době konání tradiční akce – „ROCK MOTO VEJKEND“, která se koná v měsíci květnu;
- v době konání tradiční akce – „Nisa řeka, která nás spojuje“, která se koná v měsíci červnu;
- v době konání tradiční akce – „Hrádecké rockové léto“, která se koná v měsíci červnu;
- v době konání akce – „Mezinárodní dřevosochařské sympozium v Trojzemí“, která se koná v měsíci červenci;
- v době konání tradiční akce – „Hrádecké slavnosti a Bartolomějská pouť“, která se koná v měsíci srpnu;
- v době konání tradiční akce – „Shotgun Festival“ (festival elektronické hudby); která se koná v měsíci září.
Čl. 4
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti patnáctým dnem po dni vyhlášení.
|
Josef Horinka v. r.
|
|
Pavel Farský v. r.
|
|
|
starosta města
|
otisk razítka
|
místostarosta města
|
|
Vyvěšeno na úřední desce městského úřadu dne:
Ve stejném termínu zveřejněno na způsobem (elektronická úřední deska) umožňující dálkový přístup
Sejmuto z úřední desky městského úřadu dne:
[1]) zastavěné území města je vymezeno podle § 2 odst. 1 písm. d) zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, v územním plánu města, který je k nahlédnutí na Městském úřadu Hrádek nad Nisou
[2]) např. zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů
[3]) § 5 odst. 1 písm. d) a odst. 2 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že poruší noční klid. Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že poruší noční klid.) a § 5 odst. 6 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích (Dobou nočního klidu se rozumí doba od dvacáté druhé do šesté hodiny.)
[4]) § 1 zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů – (1. leden - Den obnovy samostatného českého státu, 8. květen - Den vítězství, 5. červenec - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. červenec - Den upálení mistra Jana Husa, 28. září - Den české státnosti, 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu a 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii)
[5]) § 2 zákona č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů – (1. leden - Nový rok, Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. květen - Svátek práce, 24. prosinec - Štědrý den, 25. prosinec - 1. svátek vánoční a 26. prosinec - 2. svátek vánoční)