Bohumil KLEPETKO, moderátor
Polští horníci dnes na několik hodin protestně zablokovali hraniční přechod s Českem v Hrádku nad Nisou. Reagovali tak na žalobu, kterou Česko podalo k Evropskému soudnímu dvoru kvůli dalšímu pokračování těžby a dokonce plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów na polské straně pohraničí. Unijní soud v pátek nařídil okamžité zastavení těžby v dole, a to až do doby, než se spor vyřeší. V Hrádku nad Nisou jsme živě s Janou Šrámkovou. Jano, jak byla ta blokáda hranic s polskými horníky bouřlivá, dramatická a početná? A jak omezila provoz na hranici?
Jana ŠRÁMKOVÁ, redaktorka
Hezký podvečer, tak ta akce, tedy blokáda z polské silnice spojující Českou republiku s Německem začala ve 14 hodin a 15 minut a skončila předčasně. Podle těch organizátorů měla trvat minimálně do 18 hodin. A v 17 hodin a 10 minut bylo po všem. Bouřlivá byla do té doby, dokud tady byli polští a čeští novináři. Tak jak odjížděly polští a čeští novináři, odjížděli postupně i účastníci té blokády. Byly to vesměs horníci, kteří po ranní směně přijeli se svými auty a projížděli neustále mezi křižovatkou v Sieniawce a Kopaczowě. Bránily tak nájezdu dalších vozidel na tuto silnici. Nakonec z té české strany uvízlo v koloně pouze 6 aut a všechno to byly polští dopravci. Česká policie totiž odkláněla dopravu už před Hrádkem nad Nisou. A vyzývala také po celý den řidiče, aby pro cestu do Polska zvolil jinou trasu. A to například přes Rumburk anebo Harrachov.
Martin PŮTA, hejtman Libereckého kraje /Starostové pro Liberecký kraj/
Já myslím, že by se horníci měli obrátit především na osoby, které jsou na polské straně zodpovědné za to, že Polsko nedodrželo mezinárodní právo, což bylo, což bylo vlastně to co Česká republika tou svojí žalobou napadala a napadá.
Bohumil KLEPETKO, moderátor
Jano, ještě jedna věc liberecký hejtman Martin Půta, jehož jsme teď viděli odpoledne narychlo odjel do polské Bogatynie, proč víme to?
Jana ŠRÁMKOVÁ, redaktorka
Tak do polské Bogatynie ho pozval dolnoslezský Maršálek, který svolal mimořádnou tiskovou konferenci, aby uklidnil tu situaci v Polsku. A chtějí dál spolu jednat o té situaci, která vznikla poté, co podala Česká republika Polsko žalobu a vlastně Evropská unie rozhodla o bezodkladném ukončení těžby v hnědouhelném dole Turów. Poláci se obávají, že by přišli o místo, že by přišli o obživu, protože důl a přilehlá elektrárna zaměstnává asi 3,5 tisíce lidí, jak říkali bylo by to katastrofa pro celý region. To nám tady dnes doslova řekli organizátoři toho protestu. Takže Poláci se snaží uklidnit tu situaci. Pozvali si také libereckého hejtmana Martina Půtu. Ten už ale předem avizoval, že Češi ze svých požadavků nesleví. Požadují v souvislosti s rozšířením těžby. Náhradní zdroje pitné vody, ochranný val a také každoroční měření vlivu těžby na životní prostředí. Ale Poláci těžbu nezastavili. Těžit chtějí až do roku 2044.
Martin PŮTA, hejtman Libereckého kraje /Starostové pro Liberecký kraj/
Myslím, že proto, aby bylo vlastně to předběžné opatření dodrženo Česká republika bude muset ještě se obrátit znovu na Evropský soudní dvůr a budeme požadovat pravděpodobně nějakou sankci, která za to neplnění může být Polsku vyměřena.