Právě nelegální migrace bude jednou z hlavních náplní, kterou bude mít cizinecká policie v Hrádku na starosti.
"Doba je turbulentní a Česko je tranzitní zemí. Proudí přes nás nelegální migranti z východu dál na západ, hlavně do Německa. Hrádek sice neleží na hlavní trase, ale migranti se tu objevují. A jsou tu i jiné problémy. Převáží se tu kradená auta, časté jsou krádeže zemědělské techniky, která končí za hranicemi a velkým problémem jsou drogy," upozornil krajský ředitel policie v Libereckém kraji Ondřej Musil. Přes Hrádek se totiž vozí z Polska léky obsahující pseudoefedrin, ze kterého se pak u nás vyrábí pervitin. Zatímco v Česku je volný prodej těchto léků zakázán, v Polsku nejsou omezení tak přísná. Kromě léků se přes Hrádek pašují i hotové drogy z Polska, které směřují dál do Německa. "Jsem rád, že se tu služebna cizinecké policie obnovila. Máme tu rekreační areál Kristýna, odkud přes léto zmizela řada elektrokol. Ta jsou teď v Polsku poptávaná víc než auta, takže se to u nás projevuje častějšími krádežemi," přiblížil starosta Josef Horinka.
Cizinecká policie přitom v Hrádku fungovala do roku 2007. Po otevření schengenského prostoru se ale budova celnice na hraničním přechodu zavřela. "Od státu jsme ji pak dostali do majetku, ale měli jsme s ní jen problémy. Původně jsme mysleli, že by tu mohla být restaurace nabízející krajová jídla z Trojzemí, ale to neprošlo. Pak tu byla herna, ale ani s tou to nebylo jednoduché. Takže jsem rád, že se na nás obrátila policie, že by sem znovu vrátili služebnu," dodal Horinka. Rekonstrukce budovy přišla město na 16 milionů korun. Policie v ní bude v pronájmu.
V bývalé celnici tak nechybí výslechové místnosti ani kanceláře pro běžnou agendu. Ta je přitom poměrně široká. "Cizinecká policie se kromě nelegální migrace zabývá i vyřizováním krátkodobých pobytů pro cizince, provádí kontroly pobytu i kontroly firem, které zaměstnávají cizince. Často se objevují případy, kdy u nás cizinci pracují na povolení z Polska nebo tu řada Ukrajinců pracovala na falešná povolení z jiných států a podobně. Jsou tu i experti na zkoumání dokladů, protože některé falešné pasy nebo falešná víza v platných pasech jsou udělané velmi sofistikovaně a pouhým okem to nikdo nepozná," upřesnil Musil.
Podle něj se přitom cizinecká policie bude věnovat i běžné drobné kriminalitě. "Veřejnost nezajímá, jestli je policista příslušníkem cizinecké, hlídkové nebo jiné policie. Pro ni to je policista, takže když se setkají s případem krádeže, rušení pořádku a podobně, tak zasáhnou," dodal Musil.
Cizinecká policie bude mít na starosti kromě příhraniční oblasti Hrádecka i celý Frýdlantský výběžek. Hlídky navíc budou smíšené. Kromě českých policistů budou v Hrádku sloužit i příslušníci saské Bundespolizei. Bude jich 12, stejně jako českých policistů.
"Půjde o první výkonný útvar, který bude působit na obou stranách hranice. Tedy jak v Česku, tak v Sasku. Teď si policisté na mezinárodní úrovni vyměňují hlavně informace, ale tento útvar bude opravdu výkonný, ve společných hlídkách," zdůraznil vedoucí odboru cizinecké policie Libereckého kraje Martin Patka. "Výhledově by bylo vhodné, aby se k nim přidali i polští kolegové, protože řadu krádeží v českém příhraničí mají na svědomí právě pachatelé z Polska. Ale ta jednání jsou zatím na dlouho,"dodal hejtman Martin Půta.