Původní plocha s dětskými herními prvky, povalovým chodníčkem a ohništěm patřila Libereckému kraji, který místo vybudoval v roce 2013 v rámci turistického projektu Hřebenovka. Hřebenovka je vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj. Její trasa byla vyznačena už na začátku 20. století, a vede přes vrcholky všech pohoří při hranici. Obnova Hřebenovky začala mezi lety 2006 a 2007, kdy Liberecký kraj společně s německým partnerem realizoval projekt podpořený Evropskou unií na znovuobnovení části této cesty ve třech paralelních trasách pro pěší, cyklisty i běžkaře. Od roku 2014 se trasa postupně rozšiřuje i za hranice do Královehradeckého, Ústeckého a Karlovarského kraje.
Po celé trase Hřebenovky se nachází mnoho rozhleden, přírodních a historických památek. Její součástí jsou venkovní mapy i několik odpočinkových míst s prvky dětského hřiště, lavičkami a stojany na kola. A právě to „v zatáčce“ prochází obnovou. V místě vznikne nová herní plocha a opraví se povalový chodník. Počítá se i s novým mobiliářem, jako jsou kruhová odpočinková mola, ohniště, lavičky nebo stojany na kola. Dětem pak bude sloužit nová herní sestava, pružinové houpadlo, balanční kláda a další oblíbené prvky.
Na projektu s názvem Hřebenovka v Trojzemí pro děti i dospělé město Hrádek nad Nisou spolupracuje s polským městem Bogatynia. Kromě obnovy odpočinkového místa jsou součástí projektu i další aktivity, které mají pomoci s propagací a informovaností o přírodním a kulturním dědictví na Hřebenovce. Jednou z nich je oboustranná tabule, na které najdou turisté mapu s vyznačením Hřebenovky v oblasti Trojzemí. Na druhé straně budou tipy na zajímavá místa na trase a v jejím okolí. Mapa s tipy pro turisty vyjde také v tištěné podobě. Virtuální průvodce městem a okolím (www.hradek.eu/vp) bude rozšířen o další výlet, který turisty tentokrát zavede i do Polska. V rámci projektu byla vyhlášena také fotografická soutěž, o níž si přečtete v sousedním článku.
Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie z Programu Přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika- Polsko prostřednictvím Euroregionu Nisa. Celkové způsobilé výdaje dosahují bezmála 1,5 milionů korun, více než polovinu pokryjí dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Hotovo má být ještě v průběhu prázdnin.