Nakonec se ale našlo to nejlogičtější využití: v pátek 14. října 2022 byla rekonstruovaná budova slavnostně předána cizinecké policii. Čeští policisté v ní fungují už od září a do konce roku se přidají jejich němečtí kolegové.
V nové služebně nyní pracuje 12 policistů. Po vyřízení potřebných formalit se má přidat stejný počet příslušníků Bundespolizei. Ideální by samozřejmě bylo, aby na česko-polské hranici byli i polští policisté. Ti sice vloni projevili zájem, k dohodě ale zatím nedošlo. Do budovy by se však v případě budoucí domluvy vešli, rekonstrukce byla koncipována až pro 40 osob.
Umístění nové služebny na hranicích třech států považují za výhodu i sami policisté, protože budou moci reagovat okamžitě. V terénu se pohybují již nyní společné česko-německé hlídky asi patnáctkrát za měsíc a v menší míře i smíšené česko-polské hlídky. Ostatně jen krátce před slavnostním otevřením celnice byla jedna česko-německá hlídka úspěšná, když v Žitavě zadržela tři migranty ze Sýrie. Policisté z hrádecké služebny budou mít starost oblast od Krompachu po Smědavu, čili nejen Hrádecko, ale i Frýdlantský výběžek.
„Jsem velmi rád, že budou v Hrádku sloužit další policisté, kteří budou dohlížet na bezpečnost občanů a tím se zvýší i pocit bezpečí ve městě. Je to takový benefit, když vezmeme v potaz trestnou činnost, ke které ve městě dochází,“ uvedl při otevírání budovy starosta Josef Horinka. „Nedaleko je rekreační areál Kristýna, kde se v letošním roce zloději soustředili hlavně na elektrokola, která možná teď za hranicemi jsou více poptávaná než auta,“ dodává. Terčem zlodějů se stala několikrát i budova opravované celnice. Naposledy v září, kdy zmizela venkovní kamera. Zloději bylo celkem jedno, že jej v tu dobu snímá.
Dohoda mezi městem a Policií ČR o využití budovy bývalé celnice vznikla v roce 2020 za bývalého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka. Příprava projektu a zajištění financování trvalo dva roky. Slavnostního otevření se kromě vedení města Hrádek nad Nisou zúčastnil také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a stávající krajský policejní ředitel Ondřej Musil.
Výstavba budovy bývalé celnice začala v listopadu roku 1931 a už v červenci roku následujícího se do ní stěhovaly kanceláře. Ještě v témže měsíci se začala bourat původní budova z roku 1858, aby na jejím místě vyrostla garáž a váha. Svému účelu sloužila celnice do záboru Sudet v roce 1938. Po druhé světové válce zde hraniční přechod nebyl a budova začala jako celnice fungovat zase až v roce 1993, kdy byl hraniční přechod na Žitavské znovu otevřen. Když město budovu získalo v roce 2008 do svého majetku, bylo vyvíjeno úsilí, aby zde vznikla restaurace a informační centrum pro turisty. Zájemci se ale nenašli. Nějakou dobu zde fungovala herna a nyní, po 15 letech, se kruh uzavřel a vrátili se do ní policisté.
Obnova budovy stála 16 milionů korun. „Původně jsme počítali s částkou 12,5 mil. Kč. Oproti plánu ale bylo potřeba opravit i hromosvody, střešní krytinu a přečerpávací jímku, takže náklady vzrostly,“ říká starosta města Josef Horinka. Město do rekonstrukce vložilo ze svého rozpočtu 10,5 mil. Kč, 3,5 mil. Kč přidal Liberecký kraj z Krizového fondu a 2,078 mil. Kč ze Státního fondu životního prostředí v rámci Národního plánu obnovy bylo určeno na snížení energetické náročnosti budovy.