I letos se 10. června sešli žáci a učitelé místních základních škol spolu s místostarostou Města Hrádek nad Nisou, panem Pavlem Farským. Během ceremoniálu zazněla slova popisující neuvěřitelně kruté počínání nacistů i události, které následovaly. Nechyběla ani připomínka toho, že války se bohužel vedou dodnes, a to i v Evropě.
Lidice byly vyhlazeny nacistickými jednotkami 10. června 1942 jako odplata za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli českoslovenští parašutisté koncem května téhož roku. Nacisté neprávem obvinili obyvatele Lidic z podpory odboje a rozhodli se vesnici exemplárně potrestat. V noci z 9. na 10. června obklíčila vesnici německá policie a gestapo.
Během několika hodin byli všichni muži starší patnácti let shromážděni a zastřeleni. Ženy byly odvezeny do koncentračních táborů. Většinu dětí čekala smrt v plynových autech cestou do vyhlazovacího tábora, zbylá část byla zavlečena do Německa na převýchovu. Celkový počet obětí činil 340 lidí. Lidice byly následně srovnány se zemí a nacisté se snažili zlikvidovat všechny stopy po existenci vesnice.
Přežila jen jediná hrušeň s ulomenou korunou, kterou nacisté považovali za uschlou. Od roku 2012 jsou z této hrušně roubovány mladé stromy a vysazovány na paměť Lidic v místech, kde o to mají místní obyvatelé zájem. Jednu takovou hrušeň naleznete i v zahradě Základní školy Lidická, jen pár kroků od pamětní desky na zdi školní budovy.
Vzpomínkový akt každoročně připomíná jednu z nejtemnějších kapitol české historie. Neslouží jen uctění památky obětí, ale opakovaně připomíná lidické události dalším a dalším generacím, které se tak mohou dozvědět o hrůzách války a důležitosti míru.