„Byl to hodně těžký rok, jestli jej můžu zhodnotit,“ popisuje organizátorka trhů Aurelie Roubalová. „Z té prvotní euforie jsme se snesli na zem. Zjistili jsme, že Hrádek je opravdu malé město, že některé stánky se tady těžko uživí. V tu chvíli začal pro mě problém stánkaře shánět.“ V tomto hodně pomáhá marketing a také sociální sítě. „Nebýt sociálních sítí, tak by se zákazníci ani nedozvěděli, co vše si tu mohou pořídit.“ Pozitivní podle Aurelie Roubalové je, že Farmářský trh si našel stálé zákazníky. Pravidelně si nakupovat chodí zejména maminky na rodičovské dovolené nebo senioři. „Někteří sem chodí už v sedm hodin ráno, zejména pro pečivo a pro maso.“
A co všechno si tedy návštěvníci můžou na trhu koupit? „Největší důraz klademe na kvalitní suroviny a výrobky z nich,“ říká organizátorka Farmářských trhů. „Zákazníci chodí na trh, aby si koupili výrobky, které v obchodě běžně nejsou. Na trzích můžou pořídit výběr z čerstvého masa, kvalitních uzenin, oblíbené tyrolské dobroty, jako klobásky, sýry a další speciality, ovocné mošty a výběrová vína z Jižní Moravy, marmelády a pesta nebo hořčice. A pak také různé druhy medů, pečivo, kvalitní kávu a další.“ Na trhu se dá sehnat i zelenina a ovoce, a pak také například různé šperky, šátky, čističe na brýle a další módní a doplňkové zboží.
„Všichni si uvědomujeme, že Farmářské trhy potřebují historii,“ uvádí jejich organizátorka s tím, že v jiných městech fungují třeba deset i dvacet let. „Nesmím také zapomenout poděkovat městu, za podporu, a také za to, že nám zařídilo takovou obyčejnou, a přitom potřebnou věc, jakou je mobilní toaleta.“ Zákazníci mohou trh navštěvovat každé úterý až do Vánoc od 7 do 13 hodin.