Hrádek nad Nisou

 
  zpět

Hrádek nad Nisou

 »
Město - Archiv »

Martin Půta »

Starostův blog

 

Pohled zpátky aneb rok od voleb 2010

autor: starosta@muhradek.cz datum zveřejnění: 6.12.2011 zdroj: Martin Půta, starosta města

 

Od komunálních voleb v říjnu 2010 uplynul více než jeden rok a tak je čas ohlédnout se trochu zpátky. Během posledního roku se v našem městě odehrálo mnoho zajímavých událostí, prožili jsme řadu důležitých chvil. Tento text berte prosím jako můj pohled do čerstvé historie města.

 

 Přesto je pohled na uplynulých dvanáct měsíců subjektivní a řadu z Vás určitě napadnou úplně jiná a přesto důležitá témata a události. Berte proto můj pohled zpátky s jistou rezervou, a pokud vám v následujících větách bude něco důležitého chybět, dejte mi vědět, na co jsem podle Vás zapomněl. Příležitost k osobnímu setkání bude v příštích dvou týdnech na setkání s občany ve všech částech města, využít můžete samozřejmě i všech druhů elektronické komunikace.

 

·         Obnova ulic po povodních je v plném proudu, začínají se asfaltovat první ulice a do konce roku budou dokončeny první dva nové mosty – most U Nývltů a lávka u Koruny. Zdržela nás sice výběrová řízení a také odvolání jednoho z uchazečů proti výsledku soutěže, ale odměnou jsou ceny na úrovni 55 % projekčních odhadů. Město a stát tak na opravách ušetří kolem 100 milionů korun. Rád bych, aby byl srpen 2012 měsícem, ve kterém se podaří všechny opravy ve městě dokončit.

·         Podařilo se dokončit opravy Základní školy a Mateřské školy v Doníně, které byly poškozeny povodní v srpnu 2010. Moje poděkování patří nejenom všem dárcům a sponzorům, ale také ředitelkám obou zařízení a všem zaměstnankyním.

·         V průmyslové zóně během roku vyrostla stavba nového výrobního závodu společnosti Vynka, která by měla zahájit výrobu na začátku příštího roku a v dalších letech zaměstná až 350 lidí. Dobrá zpráva pro město je, že firma bude vyrábět plínky a další inkontinetní pomůcky a sníží tak závislost obyvatel města na automobilovém průmyslu, který vytváří většinu pracovních míst v regionu.

·         Od prosince roku 2010 provozuje železniční trať do Varnsdorfu a Liberce společnost Voghtlandbahn a cestující se téměř rok mohou do Liberce a Žitavy svézt moderními vlaky. Spoje jsou rychlejší a jezdí jich více než v předešlých letech.

·         Během celého roku provádělo Povodí Labe s. p. projektovou přípravu obnovy toku Nisy ve městě. Na osobní schůzce s generálním ředitelem společnosti Ing. Vaňkem mi bylo přislíbeno, že realizace prací na Nise v Hrádku bude zahájena na jaře 2012. Odhadované náklady na obnovu toku jsou 90 milionů korun a měly by výrazně zvýšit průtočnost řeky v kritických místech Donína a Loučné.

·         Oldřichov na Hranicích se poprvé od konce druhé světové války dočkal protipovodňových úprav na polské straně hranice. Poldr, který v příštích letech ochrání vesnici před přívalovými dešti, je již vyprojektován a žádost na jeho stavbu odevzdána. Věřím, že za rok bude stavba v plném proudu a obyvatelé bydlící u potoka budou mít klidnější spaní.

·         Nová silnice, která spojí Hrádek se Žitavou, se také na polské straně výrazně přiblížila dokončení. Termín dokončení hraničního mostu na Lužické Nise v Sieniawce. byl stanoven na jaro 2013. To je o sice o 6 let později než předpokládala mezivládní smlouva, nicméně je to pro město a celý region světlo na konci tunelu. Snad bude nová silnice znamenat i příchod nových investorů do regionu a vytvoření tolik potřebných pracovních míst.

·         Václavice zažily těžký rok s kamiony. Objízdná trasa pro chrastavský Benteler několikrát zablokovala dopravu v obci a výrazně znepříjemnila jejím obyvatelům život. Bohužel se znovu ukázalo, jak málo znamená pro odpovědné krajské politiky názor obyvatel, kteří pro ně žijí tak daleko.

·         Hrádečtí, Sedelští a Václavičtí hasiči dostali od města u příležitosti 28. října 2010 pamětní stuhu jako poděkování za záchranu životů a majetku při povodní v srpnu 2010. Dlouho připravované přeshraniční projekty umožnily nakoupit novou techniku a tak byl uplynulý rok bez nadsázky rokem nových hasičských aut – velitelský Hilux, rekonstruovaný žebřík MAN a zcela nová cisterna stejné značky už mají za sebou řadu zásahů.

 

Jako desátý bod jsem si nechal rozhodnutí, které na obyvatele města dopadne až příští rok, ale rozhodnuto o něm, bylo v uplynulých měsících. Rozhodnutí to nebylo jednoduché, je zcela jistě nepopulární a pro řadu rodin a firem může být citelné. To všechno zvýšení daně z nemovitosti na dvojnásobek pro rok 2012 nepochybně je. Přesto se domnívám, že z řady špatných řešení je to řešení pro budoucnost města nejrozumnější.

Zvýšení daně z nemovitosti je přechodné opatření, které společně s úsporami ve výdajích městského rozpočtu umožní v příštím roce nejenom dokončit opravy silnic, chodníků a mostů po povodních, ale také zaplatit vlastní finanční podíl města, který bude ve výši do 15 milionů korun. Půjčit si peníze na tuto spoluúčast by sice bylo možné, ale v době nejisté ekonomické situace je zvýšení zadlužení města velice riskantním krokem, který by mohl do budoucna podvázat jeho schopnost řádně splácet závazky a zároveň zajistit obnovu majetku.

Také úspory mají své hranice, a protože od první vlny hospodářské recese v roce 2009 má městský rozpočet za sebou období snižování výdajů, jsou další škrty už na hranici zásahu do fungování některých z pohledu života města důležitých věcí. Ano, můžeme výrazně snížit příspěvek školám a školkám, ale v této oblasti podle mého názoru už ohrozíme podstatu jejich fungování. Snížit výdaje na městskou polici a hasiče je v dnešní době také riziková operace, jejíž dopady mohou být výrazně dražší, než je ušetřená částka.

Ano, můžeme třeba výrazně snížit dotaci Bráně Trojzemí a říci, že ve městě bude rok omezen kulturní a společenský život, můžeme zavřít sokolovnu, kluziště nebo areál TJ Slovan. Můžeme takto drasticky omezit i jiné záležitosti, ale ušetřit částku 3 milionů korun, které přinese roční navýšení daně z nemovitosti tímto způsobem, ušetřit nemůžeme. Město bez spolků, sportu, kulturního a společenského života, ale nebude tím Hrádkem, na který jsme z posledních let zvyklí a opravené asfalty na silnicích tento výpadek podle mého názoru nenahradí.

Při přípravě rozpočtu města na rok 2012 budeme usilovně hledat úspory tak, aby příští rok byl tečkou za škodami ze srpnové povodně roku 2010 nejenom stavebně ale také finančně. Chtěl bych požádat obyvatele města nejen o trpělivost, ale také o to, aby si vzpomněli, jak vypadala velká část města ráno v neděli 8. srpna 2010. Člověk má tendenci na špatné věci rychle zapomenout, faktem ale je že samy od sebe nezmizí.

 

Zpravodaj Hrádek potřebuje změny - podzim 2011 (1280 kB)   Zpravodaj Hrádek potřebuje změny - podzim 2011
(1280 kB)

 
 
            © 2000-2024 Město Hrádek nad Nisou