Při toulkami krajinou Trojzemí můžeme potkat řadu drobných památek. Nacházíme je v ulicích měst a obcí, ale i podél cest v otevřené krajině. Některé se ocitly uprostřed luk a polí poté, co staré cesty zanikly.
Zatímco v okolí Hrádku nad Nisou najdeme křížky, boží muka, kapličky a sochy, za hranicemi s Německem a Polskem tyto památky skoro chybí. Jsou spjaty s katolickým vyznáním, které bylo v minulosti za česko-saskými hranicemi ve výrazné menšině. To ale neznamená, že bychom po překročení státní hranice žádné drobné památky nenašli. Kdo se pozorně dívá, najde zde spoustu hraničních kamenů, rozcestníků, smírčích křížů a pomníků. Zvláštní kapitolu potom tvoří epitafy, které najdeme na starých hřbitovech.
V rámci společného projektu měst Bogatynia a Hrádek nad Nisou bylo v roce 2019 několik drobných památek obnoveno. V Hrádku nad Nisou to byly dva křížky, Zámecký a Zwergerův, a sousoší sv. Anny s Pannou Marií. V Bogatyni bylo restaurováno 9 epitafů u kostela sv. apoštolů Petra a Pavla.
Vydejte se s námi, třeba na kole, za drobnými památkami Trojzemí. Za jejich vznikem jsou často ukryty zajímavé příběhy. Řada z nich, zvláště těch, které byly spojeny s vírou, po druhé světové válce zanikla. Naštěstí se ale našla řada dobrovolníků, ale i měst a obcí, které o drobné památky začaly pečovat. I další generace lidí tak mohou vyrazit do přírody a těšit se tímto zajímavým fenoménem. Podíváme se za nově opravenými památkami, ale upozorníme vás i na zajímavé cíle, které můžete spatřit cestou k nim.
Popis trasy
Putování začneme v Hrádku nad Nisou u kostela sv. Bartoloměje. V jeho areálu najdeme hned několik nově restaurovaných drobných památek. Nad vstupní bránou jsou to sochy sv. Josefa a sv. Jiří, na prostranství před kostelem sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Křtitele. Stojí za to obejít si i hřbitovní zeď, ve které je několik zajímavých epitafů. Nejstarší jsou po pravé straně kostela a jsou skoro 400 let staré.
Ještě než se vydáme do kopce po Liberecké ulici, prohlédneme si Horní náměstí: dominantou je replika barokního sloupu se sousoším sv. Anny Samotřetí. Najdeme zde také ukázky historických dlažeb, pohlédneme do středověké studny. Můžeme zajít i do Brány Trojzemí, kde se ve sklepení ukrývají ostatky vampýra Tobiáše.
Z náměstí je vidět věž druhého hrádeckého kostela, novogotického Chrámu Pokoje. Libereckou ulicí vystoupáme až k odbočce k dnešnímu hrádeckému hřbitovu. Právě zde se nachází další z obnovených památek, sousoší sv. Anny s Pannou Marií. Na úplném vrcholu kopce je po levé straně silnice nově opravený Zámecký kříž, jehož pojmenování souvisí s nedalekým hradem Grabštejn. Odtud se můžeme vrátit zpátky do města, kde zamíříme k Lužické Nise. V Luční ulici, u lávky U Koruny, stojí ve stínu lip Zwergerův kříž, replika nejstarší hrádecké drobné památky z roku 1799. Zdatnější cyklisté se mohou do města vrátit zajížďkou kolem hradu Grabštejn.
V Hrádku nad Nisou bychom mohli pokračovat prohlídkou několika dalších drobných památek. Kde se nacházejí, ochotně poradí v informačním centru na Horním náměstí. My budeme pokračovat do Oldřichova na Hranicích a Kopaczówa. Na nároží Nádražní a Žitavské ulice mineme barokní Grösselovu kapli z roku 1697. Pokračujeme Husovou a Oldřichovskou ulicí. Na jejím konci se před námi otevře pohled na Oldřichov a dominantní Kopaczovský kostel sv. Josefa. Po mostku překročíme Oldřichovský potok, který tvoří státní hranici. Nedaleko, na křižovatce s hlavní silnicí, se nachází krásný starý kamenný rozcestník, který odkazuje mimo jiné i na dnes již neexistující Reibersdorf (Rybarzowice).
Projedeme dlouhým Kopaczówem a pokračujeme směrem k městu Bogatynia. Kdo by si chtěl maličko zajet a obohatit výlet pěkným výhledem, může v obci Opolno-Zdrój odbočit vpravo a vystoupat do Jasne Góry. Na návsi stojí za to se rozhlédnout do krajiny. Z jihu chrání obec hraniční vrchol Výhledů, směrem k severu se otevírá pohled na povrchový důl Turów.
Na závěr sjedeme do města Bogatynia. Nad první velkou křižovatkou stojí po levé straně kostel sv. Apoštolů Petra a Pavla. V jeho areálu se nachází řada nedávno obnovených epitafů ze 17. a 18. století. Ve všech případech jde o zajímavá kamenická díla. Výlet bychom měli zakončit prohlídkou města Bogatynia. Jednou z největších zajímavostí je řada dochovaných podstávkových domů, typické lidové architektury tohoto regionu.