Chráněná dílna „Mária“ v Hrádku nad Nisou
Žáci osmých a devátých ročníků základních škol stojí před otázkou, kam budou jejich kroky směřovat. Jak naplnit osobní cíle se správnou volbou dalšího vzdělávání a plánování budoucího uplatnění. Rozhodování to není jednoduché, ostatně všichni jsme si to prožili, a nebo se svými dětmi právě prožíváme. Stejně tak tomu je u žáků základní školy speciální, kam dochází žáci se středně těžkým mentálním postižením, poruchou autistického spektra a kombinovanými vadami.
Jaké uplatnění mají na trhu práce osoby se zdravotním postižením? Kam půjdou žáci základní školy speciální po ukončení desetileté povinné školní docházky? Možnosti mají osoby se zdravotním postižením značně omezené, přesto je práce a pracovní uplatnění pro tyto děti, žáky, či chcete-li osoby, stejně přirozenou potřebou.
Pro pracovní uplatnění osob s mentálním postižením existují chráněné dílny nebo terapeutické dílny. Chráněná dílna je definována jako pracoviště zaměstnavatele, které je vymezeno na základě dohody s úřadem práce a je specificky přizpůsobeno pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením.
Proto jsme byli velice rádi, když jsme se dozvěděli, že i v našem městě je chráněná dílna. A ještě větší radost nám udělalo pozvání na exkurzi od zakladatele chráněné dílny pana Tarnaie.
Dne 23. 3. 2023 jsme se žáky Základní školy speciální šli podívat, jak to v takové chráněné dílně vypadá a co se v ní vyrábí.
Po velmi vřelém přivítání nám byla představena práce, kterou si mohli všichni žáci, bez ohledu na druh a míru postižení, vyzkoušet. Nadšení bylo obrovské. Všichni se zapojili s obrovským nasazením. Díky paní Tarnaiové a paní Cickové pro nikoho nebyl úkol nesplnitelný neboť s obrovskou trpělivostí a přístupem každému vysvětlily správný pracovní postup. Kde bylo potřeba, pomohly. Některým žákům šla práce tak od ruky, že se jim zpátky do školy už nechtělo.
Na závěr měl pan Tarnai pro každého žáka připravené sladké překvapení, jako odměnu za vykonanou práci. Pozornost neminula ani paní učitelky a paní asistentky, které dostaly květiny.
Pro nás učitele je však největší odměnou vědomí toho, že i naši žáci mohou mít další uplatnění. Že nemusí zůstat v sociální izolaci, ale naopak, že mohou i nadále rozvíjet své pracovní dovednosti, být zapojeni do společenského žití, navazovat přátelství a hlavně zažívat pocit lidské polnohodnosti v samostatnosti a nezávislosti. Kterou si přeje každý z nás.
Panu Tarnaiovi děkujeme za pozvání a věříme, že to nebyla naše poslední návštěva.
Zdroj: ZŠ speciální Loučná
Publikováno dne: 13.4.2023