|
Pokračující práce na rekonstrukci centra města přinášejí čas od času nové archeologické nálezy. Jeden z velmi zajímavých čekal hluboko pod povrchem Husovy ulice. Při zemních pracích zde byla v hloubce okolo jednoho metru nalezena stará haťová silnice.
22.6.2010
Zdroj: Vít Štrupl
V pondělí 17. května byly odstraněny pískovcové desky, které uzavíraly starou studnu na Horním náměstí v dobách, kdy byla osazena pumpou. Hned poté do studny sestoupil Petr Brestovanský, archeolog libereckého muzea, aby provedl průzkum studny.
17.5.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Na Horní náměstí se v úterý vrátili archeologové, aby prozkoumali poslední zbývající část před městským úřadem. Naději, že najdou další zajímavé předměty, dává stará studna, která je vidět na všech starých pohlednicích náměstí.
13.5.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Podobný zájem médií, jaký vyvolal archeologický nález v Kostelní ulici, Hrádek nad Nisou pravděpodobně nepamatuje od vstupu do schengenského prostoru. Objev „čarodějnice“, nebo také „upírky“, jak bylo prezentováno, ale navíc přitahoval i média bulvární. Co přesně ale archeologové v Kostelní ulici našli, pravděpodobně zůstane alespoň z části zahaleno tajemstvím. Jak se navíc později ukázalo, nalezená kostra „čarodějnice“, byla nejspíš muž.
16.4.2010
Zdroj: Vít Štrupl
O Velikonocích archeologové opustili Kostelní ulici. Nejzajímavějším nálezem z této lokality zůstala "čarodějnice" Stela s pražskými groši. Překvapivý ale byl i objev základů hřbitovní zdi ze 13. století. Protože průzkum částečně zasáhl původní hřbitov, byly postupně exhumovány ostatky asi 70 jedinců. Některé z nálezů z otevřených hrpbů (šperky, ozdoby apod.) budou vystaveny v chystaném muzeu.
8.4.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Patrně dosud nejtajemnější nález učinili minulý týden archeologové v Hrádku nad Nisou. Při průzkumu Kostelní ulice nalezli několik hrobů z různých období. Jeden z nich byl ale obzvláště zajímavý – ukrýval kostru, pravděpodobně ženy, která zde byla pohřbena asi před sedmi sty roky. Zvláštností je, že její ostatky byly uloženy obličejem dolů. Takové uložení se často spojuje s čarodějnicemi a upíry. Vysvětlení je třeba hledat ve středověkém trestním právu. Pohřbívali se tak ti, kteří se dopustili obzvláště zavrženíhodného skutku, mohlo jít například o matku, která zabila své dítě. Další možností je, že šlo o člověka s nějakou anomálií, díky které jej ostatní vyloučili ze společnosti.
13.3.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Po morovém sloupu zůstala po válce na náměstí jediná památka - pískovcový kámen v dlažbě před Lékárnickou uličkou. Při archeologickém průzkumu byl pod ním objeven ještě jeden díl soklu, složený ze čtyř pískovcových kamenů.
1.2.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Mrazivé dny sice na několik dnů přerušily práce archeologů, ale i tak se za leden nashromáždila řada informací, které zaujmou nejen zájemce o historii. Práce pokračovaly podél západní strany náměstí směrem k restauraci Jelen.
30.1.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Při archeologickém výzkume v prostoru před restaurací Jelen bylo nalezeno několik kusů pozdně renesančního nádobí tzv. Modlibohovského horizontu (podle vesnice Modlibohov nedaleko Českého Dubu, kde bylo porpvé nalezeno).
23.1.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Archeologický průzkum na Horním náměstí pokračuje i v dalších dnech přesto, že zvláště ty před Vánoci byly velice mrazivé.
Po té, co se v sondách v dolní části náměstí objevila dlažba úvozové cesty, pokusili se archeologové najít její pokračování v sondách vedoucích napříč náměstím. I zde narazili na zbytky dláždění. Vše ale naznačuje, že náměstím vedlo v dobách minulých hned několik cest. Některé části kamenného dláždění se dokonce překrývaly – nová cesta nahradila cestu starší. Dláždění v úvozu, jak bylo patrné z několika sond, odbočovalo do Liberecké ulice, nikoliv do ulice 1. máje, jak se běžně předpokládalo.
3.1.2010
Zdroj: Vít Štrupl
Archeologický průzkum odhalil cestu, která je ztvárněna na romantickém obraze z první poloviny 20. století - podle něj vedl náměstím hluboký úvoz. O úvoze je zmínka i v kronice, která byla napsána v 19. století hrádeckým starostou Josephem Niederlem. Podle ní byl úvoz zasypán v roce 1749 na příkaz vrchnosti.
26.12.2009
Zdroj: Vít Štrupl
Postupného odkrývání dlažby náměstí a výkopů hloubených stále níž a níž si musel všimnout každý, kdo se pohybuje v centru města. Zvědavost člověku nedá, aby nepřišel až k oplocení a nenahlédl do vykopaných sond, co že už archeologové našli. Odpovědí je mnoho. Jedna z nich je, že na náměstí i ve dvoře č. p. 71, kde také výzkum probíhá, archeologové narazili na počátek 13. století, tedy dobu stavebních počátků města.
10.12.2009
Zdroj: Vít Štrupl
|
|