|
|
Kompost u vás doma
Asi třetinu odpadků v každé domácnosti tvoří takzvaný bioodpad: zbytky z kuchyně, posekaná tráva, větve, sáčky od čaje a podobně. Obvykle končí v popelnici. Ale může posloužit jako výborná surovina na zahrádku či do truhlíku na balkoně. Zřiďte si po vzoru tisíců dalších domácností svůj kompostér. Bez zápachu, bez problémů.
|
Co získáte kompostováním?
Kompostováním odpadu může průměrná rodina vytvořit ročně 60 kilogramů kvalitního kompostu, který obsahuje všechny cenné živiny. Ušetříte za půdní substráty a snížíte množství odpadů na třetinu. Navíc přispějete k záchraně vzácných rašelinišť, která jsou nezvratně ničena kvůli těžbě rašeliny.
|
Co patří do kompostu
Vyzrálý kompost se hodí ke všem pěstovaným plodinám, ovocným stromům, keřům i na trávník. Do půdy jej zapravujte mělce - stačí použít vrstvu 1 až 2 centimetry. Pro pěstování pokojových rostlin promíchejte zeminu se zralým kompostem v poměru 1:1 až 2:1.
Pokud máte na zahradě dostatek místa, můžete kompostovat volně na hromadě. Kompostér ale výrazně šetří prostor.
|
Základní pravidla kompostování
-
ANO
zbytky ovoce, zeleniny a květin, čajové sáčky, káva, tráva, listí, stonky, drobnější větve, znečištěný papír, (čistý papír je lepší recyklovat), trus býložravých domácích zvířat (králíci, slepice), kousky dřeva, malá množství zbytků jídla
-
NE
zbytky masa, kosti, kořenící plevelné rostliny, popel, sáčky od vysavačů, čisticí prostředky, chemikálie (barvy, ředidla, léky atd.), plasty, porcelán, sklo
|
Problémy, na které můžete narazit
- Kompostér umístíme tak, aby byl pohodlně dostupný za každého počasí. Měl by být v polostínu, nejlépe zakrytý malou stříškou.
- Zajistíme kontakt kompostu s půdou pod ním, aby k němu měly přístup půdní organismy.
- Hrubý materiál nadrtíme.
- Do spodní vrstvy kompostu i do vyšších vrstev ukládáme mezi hutný také hrubší a vzdušný materiál (větvičky, sláma, suché rostliny aj.).
- Materiál ke kompostování dobře promícháme: vlhký se suchým, porézní s hutným, dusíkatý (například čerstvá tráva, zvířecí trus) s uhlíkatým (např. sláma, kůra, piliny, nadrcené větve).
- Pro rychlejší a kvalitnější kompostování přidáváme zralý kompost nebo zeminu (zvláště převažuje-li jeden materiál, například tráva).
- Pravidelně kontrolujeme správnou vlhkost kompostu (kompost by neměl být promáčený, ani se drolit).
- Kompost vždy po jednom až dvou měsících přeházíme a promícháme.
|
Další informace
-
Informační leták o kompostování
- Český
svaz ochránců přírody - Regionální sdružení Iris, Husovo náměstí 67, 796
01 Prostějov, Tel.: 582 338 278, iris@iris.cz,
www.iris.cz.
- Hnutí
DUHA Olomouc, Dolní náměstí 38, 772 00 Olomouc, Tel.: 585 228 584, olomouc@hnutiduha.cz, www.hnutiduha.cz/olomouc.
|
|
|